Z czym kojarzy Ci się ergonomia? Wyliczanie kątów, dostosowywanie mebli, zapobieganie wypadkom i przeciążeniom w pracy? Te skojarzenia wcale nie są błędne. Jest to prawdą, że ergonomia pracy ma za zadanie pokazać jak urządzić przestrzeń pracownikowi, aby jak najlepiej mu się pracowało. Najlepiej, czyli wydajnie, szybko i bezpiecznie. Brzmi pięknie? W teorii tak. W takim razie, dlaczego to nie działa? Dlaczego, pomimo idealnego stanowiska pracy, wielu pracowników nadal odczuwa silny ból pleców i karku w pracy? Dlaczego po pracy czujemy się zmęczeni fizycznie oraz psychicznie?
Nowoczesne spojrzenie na ergonomię
Powiedzmy sobie to szczerze: samo ustawienie krzesła i biurka, aby uniknąć bólu pleców, już nie wystarczy. Wynika to z faktu, że ból jest zjawiskiem skomplikowanym, na jego rozwój ma wpływ wiele czynników. Oczywiście gdy złamiesz nogę i Cię boli, to łatwo jest jednoznacznie wskazać „winowajcę”. Jednak gdy odczuwasz ból pleców prawie codziennie od kilku lat, to zastanawiasz się być może czemu tak się dzieje. I tutaj pojawia się pojęcie „niespecyficzny ból pleców”. Oznacza to, że nie można jasno określić jednej, jasnej przyczyny tego bólu oraz że jest on kumulacją wielu czynników. Jeżeli więc ból wynika z wielu przyczyn (często oddziałowujących jednocześnie), to musimy z nim walczyć na wielu polach, nie tylko ergonomią konwencjonalną.
Ból pleców- co na to medycyna?
Zanim przejdziemy do rozwiązań zastanówmy się, co ma wpływ na stan Twoich pleców. Czy wynik badania rtg lub rezonansu wystarczy? Okazuje się, że nie bardzo. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i mikro uszkodzenia dysków międzykręgowych są normalnym procesem starzenia się organizmu, tak samo jak tworzenie się zmarszczek. Występują nawet u osób bez objawów bólowych! To co zatem ma wpływ na ból pleców? Ilość ruchu, jakość ruchu i siła mięśni. Oprócz tego także źle zbilansowana dieta i ewentualne stany zapalne, które powoduje. Ilość snu oraz jego jakość. I ostatnia rzecz, która może być zaskoczeniem: stan psychiczny i relacje społeczne. To jak się czujemy ma wpływ na pracę mózgu i percepcje bólu, a także na napięcie mięśniowe. Dużo? Zdecydowanie tak! Jak widać, cały styl życia ma wpływ nie tylko na występowanie chorób, ale także odczuć bólowych. Oczywiście nie jest łatwo nawigować na tych wszystkich polach i być perfekcyjnym w każdym aspekcie zdrowia. Pamiętaj, że dążenie do bycia idealnym też jest czymś, co zwiększa poziom stresu 🙂
I tutaj właśnie pojawia się koncepcja wellbeing!
Wracając do ergonomii. Jeżeli już wiemy, że ból pleców i samopoczucie w pracy nie są definiowane tylko przez ustawienie mebli i akcesoriów, to warto zainwestować w działania zwiększające dobrostan pracownika. Jakie korzyści odnosi pracodawca dbający o wellbeing pracownika? Lepsza frekwencja, większa motywacja pracownika i jego lojalność, więcej kreatywności i produktywności. Pracownik zaś zyskuje dobre miejsce pracy, mniej stresu i lepszą atmosferę. Zdecydowanie jest to sytuacja win-win.
Zwróćmy uwagę na zdrowie pracownika
Trzy kluczowe aspekty zdrowia to: trening i aktywność fizyczna, dieta oraz samopoczucie psychiczne. Jedno wpływa na drugie i należy dbać o siebie na tych trzech polach jednocześnie. Co ciekawe, rola psychiki dopiero od niedawna jest zauważalna w miejscu pracy. Tymczasem relacje, jakie utrzymujemy w pracy oraz bycie docenionym przez pracodawcę procentują i przynoszą wiele korzyści. Sposobem na uznanie pracownika mogą być benefity takie jak masaż biurowy lub warsztaty ze zdrowego gotowania. W For Good Health dużą wagę przykładamy też do edukacji. Poprzez szkolenia i webinary przekazujemy wiedzę na temat zdrowego stylu życia (we wszystkich trzech aspektach wspomnianych wcześniej: fizjoterapeutycznym, dietetycznym, psychologicznym). Zależy nam, aby ludzie wiedzieli, w jaki sposób wprowadzić dobre nawyki do swojego życia. Niezbędna do sukcesu jest także motywacja. Chcemy inspirować i pokazywać, że zdrowe wybory są łatwiejsze niż się wydaje, a dzięki krótkim pro-tipom można skutecznie zmienić się na lepsze.
Zdrowie w pracy i po pracy
Kolejną korzyścią działań edukacyjnych jest ich długofalowy wpływ, który nie ogranicza się tylko do przestrzeni biurowej. Ważne jest to, co robimy po pracy: jak jemy, ile ćwiczymy, czy jesteśmy wyspani. Wprowadzenie aktywności fizycznej co najmniej 3 razy w tygodniu zwiększa prawdopodobieństwo osiągnięcia większej wydajności w pracy o 15%. Oprócz wpływu na pracę aktywność fizyczna wydłuża życie, poprawia jego komfort i zapobiega chorobom serca i układu ruchu. Osoby, które regularnie ćwiczą mają wyższy poziom koncentracji i mniejsze ryzyko występowania problemów z pamięcią. Nie można też zapominać o roli snu. Wyspany pracownik to szczęśliwy pracownik. Ilość głębokiego snu wpływa na procesy pamięci i koncentracji, a faza REM pozwala uporządkować wspomnienia i emocje doświadczane w ciągu dnia. Jak już widzimy, jest to jasne, że wybory dotyczące stylu życia mają znaczny wpływ na pracę. Stąd właśnie wynika potrzeba wprowadzenia ogólnego dobrostanu, aby pracownicy mogli się realizować zarówno w biurze, jak i w życiu prywatnym.
Holistyczne podejście kluczem do sukcesu
Czy odrzucamy założenia ergonomii i bezpieczeństwa pracy? Oczywiście, że nie! To jak wygląda nasze otoczenie ma wpływ na wydajność i koncentrację. Nie można jednak zapominać, że jest to tylko punkt wyjściowy dbania o przełożonych. Ustawienie biurka, krzesła, monitora mają niewielkie znaczenie dla samopoczucia w pracy. Innymi mniej oczywistymi aspektami ergonomii są na przykład dźwięki otoczenia, a raczej ich ograniczenie do takiego stopnia, żeby można było się maksymalnie skoncentrować. Ważny jest też wystrój, w jakim pracujemy, dbanie o porządek miejsca pracy. Obecność roślin w zasięgu wzroku także bardzo skutecznie zwiększa dobre samopoczucie w pracy i pozwala na lepszą regenerację wzroku i układu nerwowego. Od tych rzeczy zaczynamy przemianę na przestrzeń przyjazną człowiekowi i kontynuujemy ją w stronę zdrowego biura. Wszystkie te działania mają na celu przyniesienie korzyści obu stronom korporacyjnej układanki. Nasza nowoczesna ergonomia jest tylko pierwszym krokiem w tym kierunku.
Ergonomia holistyczna For Good Health
W tym miejscu kłaniamy się z ergonomią holistyczną. Są to rozwiązania mające na celu wprowadzenia pracowników w dobrostan – homeostazy zdrowotnej i emocjonalnej. Opieramy się na specjalistycznej wiedzy z wielu dziedzin po to, aby uzyskać kompleksowy efekt prozdrowotny. Rekomendując rozwiązania, uwzględniamy zmieniające się potrzeby, trendy społeczne i warunki życiowe pracowników.
Skupiamy się na 5 kluczowych aspektach:
-aktywność fizyczna- spontaniczna i stała
-aranżacja miejsca pracy
-przerwa na odpoczynek
-komfort pracy (rośliny, światło, powietrze)
-self-care & zdrowe nawyki (dieta, sen, relacje społeczne)
W pierwszej kolejności zachęcamy do zwiększenia aktywności w ciągu dnia. Pokazujemy, jak ważne jest to w przypadku profilaktyki bólu pleców, dobrego samopoczucia oraz wsparcia koncentracji. Podstawą zdrowia jest tzw. spontaniczna aktywność ruchowa. Dzięki ruchowi na co dzień zachowujemy odpowiednią sprawność ciała i wysoki poziom energii. Zaś odpowiednio zaplanowany trening jest receptą na wydłużenie życia i poprawienie jego komfortu.
W drugiej kolejności pomagamy w zorganizowaniu stanowiska pracy. Uczymy jak stać, jak siedzieć i z jakich akcesoriów korzystać. Doradzamy m.in. w doborze mebli, monitora, myszki. Pokazujemy nietypowe rozwiązania ergonomiczne dla różnych dolegliwości bólowych.
Trzecim filarem naszej koncepcji jest przerwa na odpoczynek – jako element naszego dnia pracy. Przerwa to nie przywilej, to obowiązek. Jej częścią może być masaż biurowy, który poprawia funkcje kognitywne mózgu, obniża poziom stresu i działa pozytywnie na układ ruchu. Co więcej, można go urozmaicić o elementy relaksacji i treningu oddechowego.
Komfort pracy to kolejny element naszej definicji ergonomii holistycznej. Pokazujemy siłę roślin, zwracamy uwagę na oświetlenie oraz jakość powietrza. Doradzamy, co zrobić, aby nasz budynek „nie chorował”.
Ostatnim aspektem jest self-care pracownika oraz zdrowe nawyki, wprowadzanie metodą małych kroków. Codzienne wybory dotyczące stylu życia mogą działać prozdrowotnie lub, wręcz przeciwnie, mogą hamować procesy regeneracji i samoleczenia. Pokazujemy, w jaki sposób dbać o żywienie, zdrowy sen, relacje społeczne i co najważniejsze – jak wprowadzić zmiany w życiu i pracy ze spokojem i bez zbędnego stresu.
Działania w duchu ergonomii holistycznej przynoszą korzyści wszystkim, wystarczy skorzystać aby się o tym przekonać. Na zdrowie!
Artykuł ten otwiera cykl poświęcony ergonomii holistycznej, w którym bliżej przyjrzymy się wszystkim czynnikom, które mają wpływ na pracowniczy wellbeing – i w biurze, i poza nim.
Kinga Sobiecka, Fizjoterapeutka i Trenerka Medyczna For Good Health