Joga twarzy – sposób na odstresowanie pracownika

Joga twarzy – sposób na odstresowanie pracownika

60% pracowników czuje się zestresowana, w tym 11% bardzo – tak wynika z raportu “Wellbeing mentalny pracowników”. Stres to najgorszy doradca – obniża nastrój, zaburza uporządkowany tryb pracy, zmniejsza koncentrację i efektywność.  Świat, w którym funkcjonujemy zmienia się bardzo szybko. Zmieniają się także wyzwania, z jakimi przychodzi nam się mierzyć w pracy. Nic dziwnego, że pracodawcy coraz częściej kierują swoje działania mające na celu poprawę zdrowia psychicznego pracowników. Od niedawna poszukują tego wsparcia nie tylko u psychologów, ale co może na pierwszy rzut oka wydawać się zaskakujące, także wśród trenerów jogi.

Joga 

Joga to dyscyplina samodoskonalenia, która wywodzi się z kultury Wschodu, a dokładnie z Indii.  Oznacza połączenie, jedność, dlatego tak powszechnie mówi się, że jest to praktyka ciała i duszy. Joga nie sprowadza się wyłącznie do ćwiczeń, ale związana jest również z prawidłowym oddechem, głęboką relaksacją. Dziś każdy może znaleźć coś dla siebie – ból pleców? – joga na kręgosłup, ból bioder – joga rozciągająca biodra, zgarbiona sylwetka – joga na otwarcie klatki piersiowej. O tym jak joga zwalcza bezsenność pisaliśmy tutaj: Bezsenność a joga – nareszcie się wyśpisz i będziesz wypoczęty. Dziś chcielibyśmy przedstawić zalety jogi twarzy. 

Skoro dbamy o właściwy tonus mięśni ciała, to warto też pomyśleć o mięśniach twarzy. Od obojczyków w górę jest ich ponad 80, dlatego należy zadbać również o ich prawidłową kondycję – uelastycznić, przywrócić  prawidłowy tonus. Mięśnie twarzy tworzą rusztowanie, na które naciągnięta jest skóra, a właściwy stan mięśni i tkanek przekłada się na młode rysy twarzy – mówi trenerka jogi For Good Health – Magdalena Konieczny.

Joga twarzy – jak to działa?

Instruktorka jogi twarzy - kinesiotaping

Joga twarzy to technika, która wywodzi się z Japonii i kładzie nacisk na holistyczne działanie. Ćwiczenia skóry twarzy mają za zadanie poprawić jej wygląd, ujędrnić i spowolnić proces starzenia. Mobilizacja mięśni twarzy jest tak samo ważna, jak mobilizacja mięśni całego ciała. Regularne wykonywanie jogi twarzy wygładza bruzdy nosowo-wargowe, likwiduje drugi podbródek, modeluje owal twarzy, uwydatnia kości policzkowe i pobudza krążenie krwi i limfy. Ważne jest, aby uświadomić sobie, że jesteśmy całością. Traktowanie twarzy i ciała jako jedności pozwoli zrozumieć przyczyny starzenia i zmienić sposób postrzegania siebie:

Kiedy zrozumiemy jak ogromny wpływ na wygląd naszej twarzy mają codzienne nawyki, postawa, stres, nieprawidłowy oddech czy ułożenie języka w jamie ustnej, to zyskamy świadomość siebie, poczucie, że mamy wpływ na zmiany zachodzące w naszym wyglądzie. Wiedząc, że jedną z przyczyn pojawienia się drugiego podbródka jest nieprawidłowa postawa, ciągłe garbienie się, pochylanie głowy – nasza postawa zacznie się zmieniać, zaczniemy zwracać uwagę na oddech, kontrolować mimikę, pozbywać się napięć skumulowanych w ciele, twarzy, zaczniemy rozluźniać napięcia szyi i karku, które są elementem pracy siedzącej.

Joga twarzy daje niesamowite efekty, ale warto uwierzyć, że na wygląd i samopoczucie wpływa wiele różnych czynników. Zrozumienie tego jak funkcjonuje nasze ciało i przyjrzenie się własnym nawykom może być pierwszym krokiem do zmiany.

Joga twarzy na stres

Benefit pracowniczy Joga twarzy podobnie jak ćwiczenia oddechowe, potrafi zrelaksować umysł, wyciszyć go i zniwelować negatywne skutki stresu. Doskonale dotlenia organizm i usprawnia przepływ krwi.

Stres i pogorszenie zdrowia psychicznego jest mocno zauważalne od dłuższego czasu, więc znalezienie kilku minut w ciągu dnia tylko dla siebie sprawia, że poprawia nam się nastrój. Świadomość, że dbamy o siebie i działamy profilaktycznie, żeby opóźnić procesy starzenia, eliminujemy negatywne nawyki, które niekorzystnie wpływają na nasz wygląd, pomaga uzmysłowić sobie, że nasz dotyk działa cuda. Gdy widzimy efekty na naszej twarzy lub gdy zaczną zauważać je inni, zaczynamy czuć się lepiej ze sobą, bardziej akceptujemy siebie, wzrasta pewność siebie.

Właśnie dziś, kiedy brakuje nam czasu, jesteśmy zaganiani i zmęczeni, powinniśmy zainteresować się działaniem jogi twarzy. Magiczna moc dotyku za sprawą  automasażu przynosi szybkie i zadowalające efekty.

Joga twarzy w pracy – szybka ulga w bólu

Webinar joga twarzy dla pracowników

Dłonie służą nie tylko do pisania na klawiaturze i przekładania papierów, ale mogą przydać się również do szybkiej relaksacji. Podczas wykonywania codziennych obowiązków trudno znaleźć czas na cokolwiek, a jeśli już go znajdziemy, to poświęcamy na scrollowanie stron internetowych lub kolejną kawę. Czy to jednak tak naprawdę pomaga nam się zrelaksować i wrócić wypoczętym do pracy? Skuteczne zaopiekowanie się sobą to przede wszystkim zadbanie o swoje ciało i oderwanie głowy od wymagających obowiązków. Tylko jak to zrobić, gdy wolnego czasu w ciągu dnia mamy tak niewiele? Joga twarzy to zdecydowanie jeden z lepszych pomysłów, jeśli faktycznie zależy nam na szybkiej i efektywnej regeneracji. 

Założeniem zajęć, które stworzyłam, jest przede wszystkim rozluźnienie napięć mięśni, uelastycznienie ich, przywrócenie im prawidłowego tonusu, bo to właśnie napięcia mięśni są jedną z głównych przyczyn powstawania zmarszczek, bruzd. Odpowiednie ćwiczenia pozwolą także zrelaksować zmęczone oczy, poprawić ich nawilżenie, wpłynąć także na poprawę jakości wzroku. – mówi Magdalena Konieczny trener jogi w For Good Health.

Dbanie o zdrowie psychiczne odbywa się często poprzez dbanie o siebie na zewnątrz. Czasy, kiedy pracownik przychodził do pracy tylko po to, żeby bite osiem godzin spędzić za biurkiem, minęły. Na dłuższą metę nie byłoby to możliwe, jesteśmy tylko ludźmi, którzy potrzebują również odpoczynku. Efektywna, dająca dobre wyniki praca jest możliwa, kiedy mamy energię, chęci i siłę do jej wykonywania. Pracownik, który znajdzie w swojej firmie przestrzeń na regenerację, będzie wykonywał lepiej swoje obowiązki. Ważne jest, aby traktować pracownika jak człowieka, a nie jak robota. 

Benefit dla pracownika, dzięki któremu będzie mieć poczucie, że dba o siebie, że robi dla siebie coś, co wpływa na poprawę wyglądu, samopoczucia, pozwala się zrelaksować, zresetować, zapomnieć na chwilę o problemach, jest czymś bezcennym. Bo lepsze samopoczucie pracownika, zadowolenie z wyglądu, świadomość siebie szybko przełoży się na efektywność działań – mówi Magdalena Konieczny.

Joga twarzy na Dzień Mamy

Benefit dla pracowników - joga twarzy na dzień kobiet

Organizując i planując różne warsztaty w firmach widzimy jak duża jest potrzeba pracowników, aby choć na chwilę oderwać się od pracy i skupić na sobie. Współczesny pracodawca zna potrzeby swoich pracowników, zna ich słabości i wie jak na nie reagować. Patrzy perspektywicznie na działania swojego zespołu tworząc pozytywne środowisko pracy. Takie przyjazne miejsce pracy jest jednym z kluczowych emocjonalnych driverów zaangażowania pracowników. Wpływa na to, że sami pracownicy chcą się angażować w pracę, działać na rzecz firmy.

W ciągu roku jest wiele okazji do tego, żeby zorganizować pracownikom atrakcyjne i przede wszystkim prozdrowotne zajęcia. Warto pomyśleć wtedy o warsztatach, które angażują i uczą nowych rzeczy, z których można później korzystać poza pracą. Zapytaliśmy instruktorkę jogi twarzy o to czy po jednych zajęciach można zauważyć już jakieś zmiany w wyglądzie i samopoczuciu. Otrzymaliśmy taką odpowiedź:

Oczywiście! Ćwiczenia, automasaże powodują lepsze ukrwienie skóry, odżywienie jej, zmniejszenie napięć w twarzy, co widać po pierwszej sesji. Poprawa samopoczucia po jednej sesji jest gwarantowana, bo to dawka endorfin, śmiechu i relaksu.

Podsumowanie 

Trudno o bycie produktywnym osiem godzin dziennie, gdy brakuje czasu na przewietrzenie głowy i zmianę otoczenia. W pracy spędzamy dużą część swojego dnia, a więc to, jak się w niej czujemy, bardzo wpływa na nasze samopoczucie i ogólny dobrostan. To z kolei przekłada się na koncentrację, motywację czy efektywność w działaniu. Każda ciekawa inicjatywa, która jest odpowiednio zakomunikowana i wypromowana to sygnał dla pracownika, że jest w miejscu, w którym troszczą się o jego zdrowie, a jego potrzeby są zauważone. Nauka balansu oraz skuteczna regeneracja tworzy w głowie przestrzeń na nowe i kreatywne pomysły. 

Pracownicy to największa siła każdej organizacji. Odpowiednie zmotywowanie swoich pracowników jest kluczem do sukcesu na dzisiejszym konkurencyjnym rynku. My wiemy jak to zrobić! Zapraszamy do kontaktu: fgh.com.pl/kontakt.