Panta Rhei to zdanie w języku greckim, które oznacza „wszystko płynie” lub „wszystko się zmienia”. Wyrażenie to odnosi się do filozofii Heraklita, który uważał, że wszystko w świecie jest w ciągłym ruchu oraz podlega zmianom i transformacjom. Podobnie jest w świecie ergonomii, gdzie nieustannie pojawiają się nowości, trendy i zmiany. Jednakże priorytetem zawsze powinno być dobre samopoczucie pracownika.
Co słychać w ergonomicznym świecie w 2024 roku?
Co nowego dzieje się w świecie ergonomii? Jakie zmiany i nowości warto poznać? W tym artykule odkryjemy, jakie trendy zyskują na popularności i jakie zmiany zachodzą w podejściu do zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Przewidujemy, że niektóre z nich wywołują #efektWOW wśród uczestników naszych inicjatyw. Największą nowością jest wprowadzenie zmian w rozporządzeniu dotyczącym bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Choć zasady bezpiecznej pracy są znane od dawna, formalne uściślenie ich w rozporządzeniu stanowi ważny krok w kierunku poprawy warunków pracy. Pomimo tego, nasza koncepcja ergonomii holistycznej w miejscu pracy pozostaje niezmieniona.
Ergonomia 2024 – co się zmienia?
Przy organizacji przestrzeni pracy, pracodawcy muszą uwzględnić kilka istotnych kwestii:
1.Do pracy z laptopem obowiązkowe jest posiadanie podstawki unoszącej ekran laptopa tak, aby górna krawędź była na wysokości wzroku.
2. Monitor powinien spełniać określone normy, umożliwiając regulację pochylenia i wysokości, zapewniając wygodne ustawienie głowy i szyi.
3. Klawiatura i mysz muszą być osobnymi elementami podstawowego wyposażenia pracy.
4. Fotel musi być regulowany z możliwością obrotu oraz blokady oparcia.
5. Jeżeli pracownik sobie tego zażyczy, to powinien otrzymać podnóżek.
6. Oświetlenie powinno zapewnić komfort pracy wzrokowej.
W związku z wejściem w życie nowych przepisów zwiększyła się potrzeba przeprowadzenia audytów oraz konsultacji ergonomicznych. Audyt ergonomiczny ma na celu rozpoznanie najczęstszych problemów pojawiających się wśród pracowników i wyeliminowanie ich przyczyn. Podczas prowadzenia konsultacji uświadamiamy pracowników, w jaki sposób zasady ergonomii wspierają nasze zdrowie. Pokazujemy także, że ergonomia jest jedną z części wellbeingu i mimo że jest ważna, to nie jest wystarczająca do osiągnięcia dobrego samopoczucia.
Kolejnym ważnym aspektem audytów ergonomicznych są różnego rodzaju przeciążenia i wynikające z nich dolegliwości bólowe, które utrudniają pracownikowi wydajną pracę. Rozmowa z fizjoterapeutą pozwala na dopasowanie indywidualnych ćwiczeń i opracowanie strategii leczenia. Największe zaskoczenie, z jakim spotkali się nasi fizjoterapeuci podczas prowadzenia takich konsultacji? To, że pracownicy nie wiedzą, jak regulować fotel biurowy i jakie są jego funkcje! Innymi słowy- coś tam kojarzą, ale nie potrafią zrobić tego sami.
Konsultacje na ratunek
Ważną częścią programów wellbeingowych For Good Health są konsultacje ze specjalistami. Mogą to być dietetycy, fizjoterapeuci, psycholodzy, a nawet kosmetolodzy. Możliwość skorzystania z porady specjalisty w miejscu pracy sprawia, że pracownicy nie muszą szukać dodatkowego czasu i miejsca na wizytę w gabinecie. Osoby związane ze zdrowiem w miejscu pracy mogą pomóc pracownikom zrozumieć i zapobiec różnym dolegliwościom zdrowotnym, takim jak np. urazy sportowe, przewlekłe bóle kręgosłupa czy problemy związane z żywieniem. Dzięki temu pracownicy mogą lepiej dbać o swoje zdrowie i uniknąć potencjalnych problemów.
Ze swojego “poletka” szczególnie polecam coaching ergonomiczny, który stanowi wsparcie “szyte na miarę” dla każdego pracownika. Z jakimi problemami spotykamy się najczęściej? Przez brak pomysłu na odpowiednie ćwiczenia czy niepewność co do swoich umiejętności ruchowych, wiele osób cierpi na bóle pleców, kręgosłupa czy nawet stres związany z nadmiernym obciążeniem ciała. Dlatego ważne jest, aby skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże stworzyć indywidualny plan działania, uwzględniający ćwiczenia rozciągające, wzmacniające oraz zmianę złych nawyków. Dzięki regularnemu wykonywaniu prostych ćwiczeń można zauważyć znaczną poprawę zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Dodatkowo poprawa ergonomii miejsca pracy, czyli odpowiednie ustawienie sprzętu na biurku, to kolejny aspekt, który sprawia pracownikom dużo wątpliwości. Drobne zmiany, takie jak regulacja wysokości krzesła czy monitora, mogą znacząco zmniejszyć dolegliwości bólowe i poprawić komfort pracy. Przeprowadzenie konsultacji w firmie przyniesie wymierne korzyści dla zdrowia i efektywności każdego pracownika.
Biuro wspierające zdrowie
Jesteśmy przystosowani do poruszania się: chodzenia, biegania, wspinania, skakania etc. Brak aktywności osłabia nasz układ mięśniowo-szkieletowy oraz spowalnia metabolizm. Powoduje to zmniejszenie energii, odczuwanie przewlekłego zmęczenia i trudności w koncentracji. Niemniej jednak przez ostatnie 200 lat przeważa bardziej siedzący tryb życia. Ten współczesny styl życia ma wpływ na wszystko – od zdrowia po efektywność. Jednak odpowiednia aranżacja przestrzeni życiowej może ograniczyć niebezpieczeństwa związane ze statycznym siedzeniem. Dlatego cieszą nas trendy takie jak koncepcja activity-based office. To rodzaj biura, które jest zaprojektowane i zorganizowane w sposób, które wspiera spontaniczny ruch, gwarantuje swobodę, a przy tym jest wysoce funkcjonalne. Jak wygląda to od strony ergonomicznej? Podział biura na strefy (np. do wzmożonego skupienia, do relaksu, do socjalizacji) sprawia, że pracownicy mogą skuteczniej wykonywać swoje działania. Jako dodatkową korzyść wskazuje się częste wstawanie od biurek i wykonywanie większej liczby kroków. Innym ciekawym pomysłem jest wprowadzenie stref ciszy, budek wyciszających oraz oczywiście odpowiedni design mebli – przede wszystkim krzeseł.
Funkcjonalny ruch
Nie można mówić o aktywnym biurze bez regularnych ćwiczeń. Wiemy jednak, że pracownicy czują barierę związaną z aktywnością fizyczną w pracy. Jednym ze skutecznych rozwiązań jest wprowadzenie na stałe Aktywnej Przerwy do biura. Obecność trenera powoduje, że łatwiej wykazujemy chęć do wykonania ćwiczeń i czujemy mniejszy opór społeczny. Ćwiczenia w biurze pomagają poprawić krążenie krwi oraz wydajność pracy mózgu, dzięki czemu w efekcie zwiększają produktywność i koncentrację podczas wykonywania obowiązków. Redukują także stres i napięcie mięśniowe oraz mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała i sylwetki, co przyczynia się do polepszenia samopoczucia i zdrowia pracowników. Alternatywą dla klasycznej Aktywnej Przerwy, mogą być zajęcia Work/Move Balance, które bazują na psychosomatyce i nawigują, jak regulować emocje poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia.
Jak widać powyżej, trendy w ergonomii kierują się w stronę komfortu i dobrostanu pracownika. Zwiększa się także świadomość na temat prawidłowej pozycji przy biurku – szczególnie od strony prawnej. Poza zmianami typowo formalnymi ważne są także działania, które mają na celu uatrakcyjnić pracodawcę na rynku oraz zadbać o tzw. pracoszczęście.
Jakie działania można podjąć w tym celu, dowiecie się z drugiej części artykułu, która pojawi się już niedługo.