Ustawienie monitora w pracy ma znaczenie

Czy ustawienie monitora może mieć wpływ na nasze zdrowie?

Nikt z nas zapewne nie zastanawia się na co dzień, czy ustawienie monitora może szkodzić szyi, ramionom, oraz czy może męczyć wzrok. Dowiadujemy się o tym najczęściej wtedy, gdy ciało zaczyna protestować . Gdy po kilku godzinach pracy zaczyna boleć kark, mięśnie są twarde, zbite i kłują, coraz częściej boli głowa. Zaczyna się szukanie winowajcy. Aż w końcu okazuje się, że ostatnie dwa lata pracowaliśmy tylko na laptopie lub monitor był ustawiony w boku i cały ten czas szyja była skręcona tylko w jedną stronę.

4 główne zasady dla komfortu pracy

Ponadto, bardzo istotne jest to czy pracujemy na jednym monitorze, czy używamy kilku. Te sytuacje przedstawimy poniżej.

Tips & tricks dla pracujących na jednym monitorze

Jeden monitor spełni wymagania osób, które nie zajmują się analizą danych z więcej niż jednego źródła lub robią to sporadycznie. Wielkość ekranu ma ogromny wpływ na naszą wydajność. Dlatego do codziennej pracy należy wybierać monitor o dużej przekątnej. Jak pokazują badania, najmniej wydajna praca miała miejsce podczas używania ekranu 15 calowego. (University of Utah, 2008.) Jak w takim razie prawidłowo ustawić monitor na biurku?

Tips & tricks dla pracujących na dwóch monitorach

monitory obok siebie

Używanie dwóch monitorów będzie korzystne dla osób, które 20% czasu spędzają na wykonywaniu zadań, które wymagają konsolidacji danych z więcej niż jednego źródła (Colvin, et al., 2004).

Praca na dwóch monitorach zwiększa naszą wydajność : o 10% zwiększa produktywność w tym samym czasie i zmniejsza o 33% iość błędów (Colvin, et al., 2004), w podrównaniu do pracy na jednym ekranie. Badania pokazują dodatkowo, ze rozmiar monitora ma ogromne znaczenie. Najbardziej produktywna okazuje się praca z 26-calowym monitorem panoramicznym oraz praca z dwoma monitorami 20-calowymi – wydajność wzrosła o ponad 40% w porównaniu z jednym monitorem 18-calowym. (University of Utah, 2008)

Używanie dwóch monitorów determinuje odległość w jakiej powinny znajdować się od naszej twarzy. Z tego względu, że najbardziej optymalny i zalecany kąt poziomy patrzenia (czyli ruch oczu na boki) powinien wynosić 0-15-30* powyżej 30* konieczny jest ruch głowy, który obciąża szyje i ramiona. Odpowiednia odległość umożliwia ograniczenie skręcania szyi.

Ustawienie duetu monitorów

To rozwiązanie najlepiej pasuje do użytkowników, którzy spędzają ponad 1/3 czasu wykonując zadania wymagające analizy danych z więcej niż jednego źródła. W takim układzie zaleca się ustawienie małego kąta (ok. 15 stopni między monitorami), aby zredukować konieczność patrzenia na boki.

Ekran główny i ekran pomocniczy

ułożenie monitorów

Ustawienie monitora głównego oraz pomocniczego jest najkorzystniejsze dla osób, które spędzają większość czasu wykonując zadania wymagające tylko jednego monitora. Drugi monitor (pomocniczy znajduje się po jednej lub po drugiej stronie) ustawiony jest pod kątem 15 stopni.

Laptop? Jak zmienić jego oblicze

Coraz częściej zdarza się, że w firmach nie starcza biurek, a pracownicy zamiast komputerów stacjonarnych używają tylko laptopów. To zjawisko występuje najczęściej w miejscach poza biurem np. w przypadku pracy z domu. Drugim powodem może być praca bez przypisanego konkretnego miejsca w biurze. Jak wobec tego radzić sobie podczas pracy tylko na laptopie?

Jeśli takie sytuacje zdarzają się rzadko, a w dużej części pracujesz na komputerze stacjonarnym to:

Twoi sprzymierzeńcy w pracy na laptopie

ergonomiczne ustawienie laptopa

Jeżeli natomiast masz do dyspozycji tylko laptop i nie masz możliwości podpinania go do monitora, to najlepszym rozwiązaniem będzie doposażenie stanowiska pracy w 3 elementy: podstawkę pod laptopa, dodatkową myszkę i klawiaturę.

Podstawka pod laptopa, uniesie ekran do linii wzroku i poprawi przez to ustawienie monitora. Zapobiegnie to pochylaniu się do niego i garbieniu, co w konsekwencji prowadzi do przeciążenia odcinka szyjnego, karku i ramion . Dodatkowa klawiatura i myszka zadbają o prawidłowe ułożenie nadgarstków i przedramion. Nie będzie konieczne nienaturalne wyciąganie dłoni w górę.