Brain food – produkty, które nakarmią Twój mózg!

Twoje komórki mózgowe potrzebują dwa razy więcej energii niż inne komórki w twoim ciele.

Nic więc dziwnego w tym, że dieta ma wpływ na sprawność mózgu. Odpowiednio dobrana żywność działa na mózg jak lekarstwo, a poprzez właściwy dobór diety możemy w naturalny sposób zwiększać zdolności poznawcze, ochraniać mózg i spowolnić procesy starzenia.

Pozornie proste substancje, takie jak sód, potas, magnez czy cukry, określają, czy nasze komórki mózgowe działają, czy nie, rosną lub nie, tworzą nowe połączenia lub więdną i umierają. Z perspektywy czasu stało się oczywiste, że sód, potas, magnez i cukry, o których mowa, to te same składniki odżywcze, które znajdziemy w książkach kulinarnych lub na etykietach żywności. Mówiąc prościej, ludzki mózg składa się z jedzenia. Konkretnie oznacza to, że wszystko, co właśnie zjadłeś, będzie częścią tego, co myślisz.

Brain foods to rodzaj żywności wspomagającej pracę mózgu, polepszającej pamięć i koncentrację. Regularne spożywanie brain foods nie tylko wpływa na nasze samopoczucie, ale także na sposób w jaki się starzejemy.

Liczne badania pomogły odkryć, że niektóre pokarmy, takie jak warzywa, owoce, ryby, produkty pełnoziarniste, orzechy i nasiona są neuroochronne. Dosłownie chroniąc mózg przed uszkodzeniem i wspierając kondycję poznawczą w ciągu całego życia. I odwrotnie, inne pokarmy są szkodliwe dla mózgu, powodując, że czujemy się zmęczeni i spowolnieni. Jeśli chodzi o jedzenie, które pomaga, nie ma jednego cudownego pokarmu czy suplementu, który zapewni nam młodość, zdrowie i doskonałą pamięć. Istnieje jednak lista produktów, które „nakarmią” Twój mózg.

Poznaj najlepsze brain foodowe produkty:

ryby w diecie brainfood

liściaste warzywa w diecie brainfood

jagody w diecie brainfood

oliwa w diecie brainfood

Pokarmy takie jak te wymienione zawierają składniki odżywcze, które wzmacniają mózg, poprawiają jego funkcjonowanie i chronią przed uszkodzeniami i chorobami. Dieta bogata w antyoksydanty, kwasy tłuszczowe omega-3, zdrowe tłuszcze, żelazo i inne składniki odżywcze może pobudzić mózg i pomóc w zapobieganiu demencji, chorobie Alzheimera i innym zaburzeniom mózgu. Dbaj o to, by Twój mózg był młody, dodając te pokarmy do swojej codziennej diety. Stwórz listę i staraj się, aby podczas zakupów jak najwięcej tego typu produktów trafiło do Twojego koszyka.