Twoje komórki mózgowe potrzebują dwa razy więcej energii niż inne komórki w twoim ciele.
Nic więc dziwnego w tym, że dieta ma wpływ na sprawność mózgu. Odpowiednio dobrana żywność działa na mózg jak lekarstwo, a poprzez właściwy dobór diety możemy w naturalny sposób zwiększać zdolności poznawcze, ochraniać mózg i spowolnić procesy starzenia.
Pozornie proste substancje, takie jak sód, potas, magnez czy cukry, określają, czy nasze komórki mózgowe działają, czy nie, rosną lub nie, tworzą nowe połączenia lub więdną i umierają. Z perspektywy czasu stało się oczywiste, że sód, potas, magnez i cukry, o których mowa, to te same składniki odżywcze, które znajdziemy w książkach kulinarnych lub na etykietach żywności. Mówiąc prościej, ludzki mózg składa się z jedzenia. Konkretnie oznacza to, że wszystko, co właśnie zjadłeś, będzie częścią tego, co myślisz.
Brain foods to rodzaj żywności wspomagającej pracę mózgu, polepszającej pamięć i koncentrację. Regularne spożywanie brain foods nie tylko wpływa na nasze samopoczucie, ale także na sposób w jaki się starzejemy.
Liczne badania pomogły odkryć, że niektóre pokarmy, takie jak warzywa, owoce, ryby, produkty pełnoziarniste, orzechy i nasiona są neuroochronne. Dosłownie chroniąc mózg przed uszkodzeniem i wspierając kondycję poznawczą w ciągu całego życia. I odwrotnie, inne pokarmy są szkodliwe dla mózgu, powodując, że czujemy się zmęczeni i spowolnieni. Jeśli chodzi o jedzenie, które pomaga, nie ma jednego cudownego pokarmu czy suplementu, który zapewni nam młodość, zdrowie i doskonałą pamięć. Istnieje jednak lista produktów, które „nakarmią” Twój mózg.
Poznaj najlepsze brain foodowe produkty:
- Tłuste ryby (łosoś, makrela, sardynki, anchois) zawierają mieszankę składników odżywczych, które są idealne dla mózgu, w tym tłuszcze omega-3, cholinę (witaminę B potrzebną do tworzenia wspomnień), witaminy B6 i B12 (potrzebne do podtrzymania układu nerwowego), minerały takie jak żelazo i magnez (potrzebne do zdrowej krwi i tkanek) i duża ilość białka. Badania pokazują, że spożywanie ryb tylko raz w tygodniu wiąże się z 70% zmniejszeniem ryzyka zachorowania na Alzheimera na starość. Ze wszystkich składników odżywczych obecnych w rybach, omega-3 wydają się być szczególnie chroniące przed demencją. Dla tych, którzy nie jedzą owoców morza, alternatywnymi źródłami kwasów omega-3 są nasiona lnu, oliwa z oliwek, migdały, awokado i inne produkty pochodzenia roślinnego.
- Ciemne liściaste warzywa (szpinak, boćwina) i warzywa kapustne (brokuły, kalafior, kapusta) są pełne witamin, minerałów, błonnika i substancji odżywczych zwalczających choroby, które są kluczowe dla zdrowego układu nerwowego. Badania na dużą skalę pokazują, że ludzie spożywający dziennie jedną lub dwie porcje tych warzyw doświadczają mniej problemów z pamięcią i zaburzeń poznawczych niż ludzie, którzy rzadko jedzą warzywa. Jedząc codziennie sałatkę, Twój mózg jest o 11 lat młodszy!
- Jagody (jeżyny, truskawki, maliny, ale także ciemne czereśnie, jagody goji, morwy) są pełne przeciwutleniaczy, które pomagają zachować pamięć w miarę starzenia się. Są także doskonałym źródłem błonnika i glukozy, głównego źródła energii dla mózgu. Są słodkie, ale mają niski indeks glikemiczny, więc pomagają regulować poziom cukru.
- Oliwa extra virgin i olej z siemienia lnianego – są one wypełnione przeciwstarzeniowymi składnikami odżywczymi, takimi jak omega-3 i witamina E. Oliwa z oliwek jest również bogata w jednonienasycony tłuszcz, rodzaj tłuszczu, który jest dobry dla serca. To, co dobre dla serca, jest dobre dla mózgu. Zdrowe tłuszcze to także lecytyna, czyli tłuszcz złożony z grupy fosfolipidów, który stanowi bardzo ważny element składowy mózgu i tkanki nerwowej. Znajdziesz ją w żółtku jaja, wątróbce oraz orzeszkach ziemnych.
- Złożone węglowodany, takie jak pełnoziarniste, rośliny strączkowe i bataty, są bogate w przeciwutleniacze i minerały. Są również dobrym źródłem glukozy w połączeniu z wysoką zawartością błonnika w celu stabilizacji poziomu cukru we krwi. Im więcej błonnika, tym niższy wpływ pokarmu na insulinę. W rezultacie żywność ta poprawia metabolizm, wspomaga zdrowe trawienie i wzmacnia system odpornościowy.
- Woda – ponad 80% zawartości mózgu to woda. Każda reakcja chemiczna zachodząca w mózgu wymaga wody, w szczególności produkcji energii. Mózg jest tak wrażliwy na odwodnienie, że nawet minimalna utrata wody może powodować objawy takie jak mgłę mózgu, zmęczenie, zawroty głowy, dezorientację i co ważniejsze, skurcz mózgu.
- Kurkuma – z raportu Światowej Organizacji Zdrowia, szacuje się, że aż 12% światowej populacji powyżej 65 r.ż. cierpi na chorobę Alzheimera. Kurkuma działa antyseptycznie, przeciwdziała starzeniu się komórek w tym komórek skóry i zwalcza wolne rodniki. Najczęściej występuje jako przyprawa w formie proszku, jednak ze względu na wartość odżywczą wybierz kłącze tego brain foods’a. Dodawaj starte pod koniec gotowania lub wzbogać nim wodę i napary.
- Awokado – opisywany na wielu portalach internetowych, kilkakrotnie owiany tytułem superfoods’a XXI w. Awokado to świetne pożywienie dla naszych szarych komórek, ze względu na rodzaj swojego tłuszczu. Ten brain foods poprawia funkcje poznawcze, czyli wpływa na lepsze zapamiętywanie i pomaga się skupić. Duża zawartość potasu wyrównuje ciśnienie krwi i dzięki temu chroni przed wystąpieniem udaru mózgu.
- Gorzka czekolada (powyżej 70% masy kakaowej) wpływa prozdrowotnie na organizm. Naukowcy potwierdzają, że czekolada usprawnia krążenie krwi. Tym sposobem więcej tlenu trafia do mózgu, który pracuje wydajniej. I przez takie pośrednie działanie, gorzka czekolada jest brain foodsem. Ponadto, po zjedzeniu czekolady wyraźniej widzimy, poprzez rozszerzone naczynia krwionośne siatkówki oka.
- Rozmaryn ma ogromny zakres działania prozdrowotnego, które zostało potwierdzone naukowo.Karnozol, epirozmanol i karnozan metylu to związki biologicznie aktywne, odpowiedzialne za dobroczynne właściwości tego zioła. Konkretnie rozmaryn hamuje aktywność enzymów acetylocholinesterazy i butyrylocholinesterazy, mających znaczenie w patogenezie choroby Alzheimera. W kuchni spośród innych przypraw wyróżnia się jako jeden z najsilniejszych antyoksydantów. Stanowi dodatek głównie potraw mięsnych i marynatach do mięs, ale również wzbogaci smak zup jarzynowych i sosów.
Pokarmy takie jak te wymienione zawierają składniki odżywcze, które wzmacniają mózg, poprawiają jego funkcjonowanie i chronią przed uszkodzeniami i chorobami. Dieta bogata w antyoksydanty, kwasy tłuszczowe omega-3, zdrowe tłuszcze, żelazo i inne składniki odżywcze może pobudzić mózg i pomóc w zapobieganiu demencji, chorobie Alzheimera i innym zaburzeniom mózgu. Dbaj o to, by Twój mózg był młody, dodając te pokarmy do swojej codziennej diety. Stwórz listę i staraj się, aby podczas zakupów jak najwięcej tego typu produktów trafiło do Twojego koszyka.