Ludzie to więcej niż zasoby. To siła napędowa każdego biznesu. Dlatego ważne jest, aby w biurze czuli się mile widziani, bezpieczni, zainspirowani, zmotywowani i zdrowi. Nie sprawi tego żaden czynnik osobno. Należy zintegrować je w spójną całość. W For Good Health nazywamy to ergonomią holistyczną – kompleksowym spojrzeniem na dobrostan pracowników. Jedną ze składowych tej filozofii jest niewątpliwie czyste, świeże powietrze. Jak o nie zadbać? Co jest kluczowe? Czy biuro może być groźne dla zdrowia? Między innymi o to zapytaliśmy Łukasza Żurawskiego.
For Good Health: Dziennie wykonujemy około 20 000 oddechów. Część z tej spektakularnej liczby przypada na korzystanie z „firmowego powietrza”. Dlaczego wdrażanie strategii „świeżego i zdrowego powietrza” jest tak istotne?
Łukasz Żurawski, ECA: Każdy z nas ma prawo oddychać czystym i zdrowym powietrzem wewnętrznym. Jest to jedna z 9 zasad sformułowanych przez Grupę Roboczą WHO (Światowa Organizacja Zdrowia). Jakość środowiska wewnętrznego i wpływ, jaki na to środowisko wywierają instalacje, znajduje coraz większe zrozumienie wśród specjalistów w naszym kraju. Parametry powietrza wewnętrznego powinny być cyklicznie monitorowane, a w razie nieprawidłowości – musimy wdrażać działania naprawcze. To nasz obowiązek i odpowiedzialność wobec pracowników. Jeżeli system wentylacyjny w naszym budynku nie spełnia parametrów, wówczas administrator/właściciel obiektu powinien przeprowadzić kompleksowe czyszczenie i dezynfekcję wszystkich układów – w tym klimatyzacji i systemów wentylacyjnych.
FGH: A propos klimatyzacji i wentylacji, czy dostrzegasz jakieś trendy w zakresie rozwoju tej technologii?
ŁŻ: Systemy wentylacyjne zdecydowanie wpisują się w ideę ergonomii holistycznej. Są coraz cichsze, bardziej wydajne, wkomponowane w otoczenie tak, aby z nim współgrać i niepotrzebnie nie rzucać się w oczy.
Systemy dbają o to, żeby w upalne dni było nam przyjemnie chłodno, a w zimne, ponure dni – ciepło, żeby nawiewane powietrze miało właściwą wilgotność, a układy wywiewne „wyciągały” wszystko to co złe i niepotrzebne. Jednym słowem zawsze zapewniają nam odpowiednie i komfortowe warunki do pracy i wykonywania wielu różnych zadań.
Wszyscy bardzo dobrze znamy zalety płynące z posiadania klimatyzacji czy wentylacji, bądź też przebywania w pomieszczeniach wyposażonych w to dobrodziejstwo techniki. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z zagrożeń i niebezpieczeństw, jakie niesie niewłaściwe eksploatowanie tych systemów.
FGH: Zatrzymajmy się na chwilę przy tych niebezpieczeństwach. Z czym najczęściej się spotykasz podczas przeprowadzania ekspertyz?
ŁŻ: Kanały wentylacyjne to idealne miejsca dla rozwoju wszelkiego rodzaju bakterii, pleśni, grzybów, a także gromadzenia się kurzu i pyłu. Te wszystkie mikroorganizmy mogą wywoływać niebezpieczne choroby, a nie zapominajmy, że każdy z nas ok. 80–90% swojego czasu spędza w pomieszczeniach zamkniętych.
Łzawienie oczu, powracający katar, różnego rodzaju alergie, mogą być sygnałem świadczącym o tym, że powietrze, którym oddychamy w biurze nie spełnia wymaganych parametrów. Bardzo możliwe, że „nasz drugi dom” cierpi na tzw. syndrom chorego budynku, a to prowadzi do absencji i lawiny L4, które dezorganizują pracę i stanowią dodatkowy koszt dla pracodawcy. Potwierdzają to dane. Według ZUS, w pierwszych dwóch miesiącach 2023 r. zarejestrowano 5,1 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Najczęstszą przyczyną absencji były choroby układu oddechowego, a przeciętna długość zwolnienia to 10 dni.
Dodatkowo niezadbane systemy klimatyzacyjne i wentylacyjne mają również wpływ na zwiększone zużycie energii, ryzyko korozji, zatkanie przepustnic, a nawet stanowią potencjalne źródło zagrożenia pożarem. Wszystko to przekłada się na dodatkowe koszty.
FGH: Czy „chory budynek” może być groźny dla zdrowia lub życia? Czy masz jakieś studium przypadku w zanadrzu?
ŁŻ: Myślę, że warto sięgnąć do historii i słynnego precedensu w Filadelfii. W lipcu 1976 r. w Bellevue-Stratford Hotel odbywał się zjazd amerykańskiej organizacji kombatanckiej American Legion. Już dwa dni od jej rozpoczęcia jeden z uczestników zachorował na ciężkie zapalenie płuc. Liczba osób, które zachorowały, różni się w zależności od źródeł, ale przyjmuje się, że ogółem zachorowało 182 z czego 29 osób zmarło. Dochodzenie zostało przeprowadzone przez ośrodek CDC z Atlanty. Rok później ogłoszono, że mikrobiolog Joseph McDade z CDC wyizolował bakterię wywołującą chorobę legionistów. Nazwano ją Legionella – od legionistów.
Co ważne, do rozwoju bakterii doszło w hotelowym systemie klimatyzacji. W związku z tym, że w późniejszych latach wiele innych przypadków legionellozy było związane z pobytami chorych w hotelach na całym świecie, w 1990 Światowa Organizacja Zdrowia uznała podróże i pobyty w hotelach za czynniki ryzyka legionellozy.
FGH: A propos czynników ryzyka i ich sprawnej eliminacji. Czy „zwykły” najemca biura ma w tym obszarze moc sprawczą? Może działać samodzielnie?
ŁŻ: Oczywiście, każda firma może we własnym zakresie zamówić badanie jakości nawiewanego powietrza. Sporządzane jest sprawozdanie – podstawa do dalszych rozmów z administratorem budynku. Koszt takiego badania nie jest wysoki, a otrzymujemy wyniki akredytowanego laboratorium. W ramach procedury badawczej jesteśmy w stanie określić ilość drobnoustrojów, pleśni oraz drożdży w przewodach wentylacyjnych oraz odnieść ją do odpowiednich norm. Pamiętajmy – zdrowe i świeże powietrze to nasze prawo.
FGH: A skąd wynika strategiczne partnerstwo z For Good Health? Jaka jest geneza tej współpracy?
Łączy nas zdrowie. Stanowimy swego rodzaju wellbeingowe konsorcjum, które jest w stanie holistycznie zaopiekować się dobrostanem pracowników. ECA dba o zdrowe biuro, a For Good Health o zdrowych pracowników – ergonomiczne stanowiska pracy, redukcję stresu, zdrowe nawyki żywieniowe, strefy relaksu w postaci masażu biurowego. Filozofia działania wychodząca poza konwencjonalne metody działania jest nam bliska. Dlatego wspólnie z naszymi Klientami dbamy o środowisko pracy, które przyciąga i stanowi kolejne filar dbania o zaangażowanie pracowników.
ECA Proffesional Solutions – Partner Strategiczny Fog Good Health.
Usługi ECA to głównie czyszczenie wentylacji oraz dezynfekcja kanałów wentylacyjnych mechanicznych, klimatyzacyjnych i duktów tłuszczowych. Profesjonalnie zajmujemy się także przeprowadzaniem inspekcji czystości, badań mikrobiologicznych czy wykonywaniem niezbędnych pomiarów. Usługi czyszczenia wentylacji świadczymy na terenie całej Polski – w budynkach mieszkalnych, biurowcach, zakładach przemysłowych oraz obiektach użyteczności publicznej, np. hotelach, bankach, szpitalach.
Więcej o firmie: TUTAJ