Rolowanie – sposób na błyskawiczne pozbycie się napięcia i stresu z ciała

 

Jesienna chandra, napięcie w ciele spowodowane pracą, ból po treningu, długotrwałe siedzenie – dotyczy Cię któryś z tych problemów? Nasze ciało jest bardzo wymagające – potrzebuje ruchu, ale i odpowiedniej regeneracji. Jest jeden sposób, który pomoże Ci się szybko i tanio zregenerować

Codzienne obowiązki, gonitwa, w której bierzemy udział każdego dnia, milion rzeczy do zapamiętania, presja w pracy – to wszystko wypełnia nasz dzień. Jesteśmy tak zajęci, że nawet nie zawracamy sobie głowy jakimś tam odpoczynkiem. I to niestety duży błąd, ponieważ właśnie odpoczynek i regeneracja dają nam siłę i energię do działania. 

Regeneracja to proces, który przywraca nasze ciało do równowagi, działa naprawczo na uszkodzone tkanki, odnawia komórki ciała i mózgu. Jeśli chcemy uniknąć chorób, uspokoić umysł i ciało, być wypoczęci i skoncentrowani, to musimy pamiętać, żeby się regenerować. 

Skuteczna regeneracja dla każdego oznacza coś innego. Sposobów na zrelaksowanie organizmu jest wiele – poza tym podstawowym, jakim jest sen – tu możesz przeczytać o tym jak spać, żeby się wyspać: Zdrowy sen, czyli jak spać, żeby się wyspać , możemy zadbać o zdrową dietę, zapewnić sobie zabiegi relaksacyjne, wypoczywać aktywnie czy wyciszyć się podczas czytania książki. Mniej znany sposób, który jest polecany przez fizjoterapeutów, to rolowanie. 

ROLOWANIE – co to jest?

Rolowanie to rodzaj automasażu, który wykonuje się z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi. Najczęściej służy do tego wałek, który przesuwamy po wybranym fragmencie ciała. W ten sposób wywieramy nacisk na daną partię mięśni. Celem takiego masażu jest rozluźnienie powięzi (powięź to ochronna błona otaczająca mięśnie).

Rolowanie może wpływać na zakres ruchu naszego ciała oraz jego regenerację. Dlatego wskazane jest wykonywanie rolowania przed treningiem, kiedy to zwiększamy nasz zakres ruchu i po treningu, kiedy chcemy pozbyć się bólu mięśni i zakwasów. 

Rolowanie to też doskonały sposób na relaks przed snem lub pozbycie się nadmiernego napięcia.

Kiedy się rolować?

trening

Rolowanie dobrze jest wykonywać przed treningiem, po treningu oraz wtedy, kiedy czujemy, że nasze mięśnie są spięte i chcemy je nieco rozluźnić. 

Przed treningiem chodzi o to, żeby przygotować ciało do wysiłku i zwiększyć jego zakres ruchu, wtedy rolowanie wykonujemy szybciej. Rolowanie poprawia elastyczność mięśni i sprawia, że krew lepiej krąży. Warto pamiętać jednak, że rolowanie nie zastąpi rozgrzewki przed treningiem.

Po treningu “rozbijanie” grup mięśniowych służy regeneracji. Jeśli chcemy pozbyć się bólu i rozluźnić mięśnie po intensywnych ćwiczeniach warto poza ćwiczeniami rozciągającymi wykonywać rolowanie. Po treningu należy przypilnować tego, żeby ruchy podczas rolowania były raczej wolne. 

Po roller możesz sięgnąć również wtedy, kiedy odczuwasz bóle mięśni lub ich nadmierne napięcie. W zależności od wybranej partii ciała, którą chcesz rozmasować, dobieraj odpowiednie narzędzie. Do dyspozycji masz gładkie wałki lub te z wypustkami, specjalistyczne piłeczki, a także różnej długości i twardości wałków. 

Rolowanie – narzędzia

rolowanie

Nie ma znaczenia czy jesteś sportowcem, czy osobą, która ćwiczy od czasu do czasu. Rolowanie to metoda pobudzania i regeneracji mięśni, którą może stosować każdy. Na rynku dostępnych jest sporo rodzajów rollerów, które są dostosowane do różnych osób i ich potrzeb. 

Rolowanie możesz wykonywać wałkami o różnej długości, twardości i strukturze. Podobnie jest z piłeczkami – do wyboru mamy gładkie piłeczki lub z kolcami, o różnej twardości i wymiarach.

Aby zregenerować konkretną partię mięśni, należy wybrać odpowiednią długość rollera. Do wyboru są:

wałki długie – uda, pośladki, kręgosłup

wałki krótkie – stopy, łydki, przedramiona, ramiona

W zależności od Twojego doświadczenia z rolowaniem i aktualną potrzebą, możesz dobrać wałek pod kątem struktury. Wałki gładkie są polecane osobom początkującym, natomiast karbowane są wybierane najczęściej przez sportowców. 

Do wyboru masz jeszcze twardość wałka. Jak się pewnie domyślasz twarde wałki są przeznaczone raczej dla osób bardziej zaawansowanych, które potrzebują mocniejszych bodźców. Miękkie wałki to dobre narzędzie dla osób zaczynających swoją przygodę z rolowaniem. Są wskazane, gdy tkanki są mocno napięte i delikatne.

Rolowanie – na co powinieneś uważać?

Warto zwrócić uwagę na obszary ciała, które rolujemy. Nie powinniśmy uciskać stawów i kości, a jedynie skupić się na mięśniach.

Niewskazane jest rolowanie dolnego odcinka kręgosłupa, ponieważ wywieramy wtedy zbyt duży nacisk na kręgi.

Osoby początkujące powinny przede wszystkim wyczuć swoje ciało i sprawdzić, czego potrzebują. Nie należy przesadzać z intensywnością nacisku na mięśnie, ponieważ nasze ciało może zareagować odwrotnie, niż byśmy tego chcieli. Zamiast pozbyć się napięcia i zregenerować ciało, przysporzymy mu tylko dodatkowy ból.

Masowanie wybranej partii mięśnie powinno trwać kilka minut. Warto przyjrzeć się temu jak reaguje nasze ciało na automasaż. Zwracajmy uwagę na to czy rolowanie pomaga nam się zrelaksować i pozbyć bólu czy wręcz odwrotnie.

Rolowanie – zalety

Niewątpliwą zaletą rolowania jest to, że może korzystać z niej każdy – osoby, które są bardzo aktywne i te, które większość czasu spędzają na siedząco. W obu przypadkach rolowanie świetnie wpływa na regenerację mięśni i pozwala pozbyć się napięcia. To nie są jedyne zalety takiego automasażu. 

Dzięki temu, że nasze ciało jest odżywione i zregenerowane, zmniejsza się możliwość występowania kontuzji – to kolejny powód do rolowania się przed treningiem. 

Rolowanie ma też korzystny wpływ na elastyczność skóry i nawodnienie tkanki. To z kolei wiąże się ze zwiększoną mobilnością.

Warto też przyjrzeć się zaletom rolowania związanym z redukcją stresu i zmęczenia. Na pewno nie jest nam obcy stan błogiego relaksu podczas masażu. Ucisk mięśni,a  co za tym idzie ich dotlenienie, pozwala nam zrelaksować się i pozbyć napięć skumulowanych podczas całego dnia pracy. 

Zrelaksowane ciało równa się zrelaksowana głowa. Jeśli nasze ciało odpoczywa jest to znak dla naszego mózgu, że czas się wyciszyć i odprężyć. Jeśli więc inne sposoby na stres nie wystarczają, warto spróbować czegoś nowego. Może akurat rolowanie okaże się strzałem w dziesiątkę!

PODSUMOWANIE

Rolowanie to jedna z propozycji automasażu, w której wykorzystujesz specjalnie narzędzia, żeby zregenerować ciało. Na początku wydaje nam się to trudne i wymagające wysiłku, ale tak nie jest. Tutaj możesz zobaczyć jak wygląda to w praktyce: Rolowanie dla początkujących – 15 minut! Wystarczy, że na początek wyposażysz się w podstawowe narzędzie jakim jest gładki roller, a zobaczysz, że z czasem będziesz chciał sięgnąć po pozostałe gadżety.