Zdrowy sen, czyli jak spać, żeby się wyspać

zdrowy sen

Sen kojarzy się większości z nas z odpoczynkiem i regeneracją po całym dniu. Wieczorem zjadamy kolację, bierzemy prysznic i kładziemy się spać. Wydaje się, że w tak prozaicznej czynności jaką jest zasypianie, nie możemy zrobić nic źle. Ale czy na pewno? Sprawdź jak tych kilka małych błędów może popsuć Twój zdrowy sen i co zrobić, żeby je wyeliminować

Na sen ma wpływ wiele czynników – dieta, temperatura w sypialni, odpowiednio przewietrzone pomieszczenie, stres a nawet pozycje snu czy też właściwie dobrane poduszki i materac.  O tym jak radzić sobie ze stresem przeczytasz tutaj: Stres w pracy – jak sobie z nim radzić? Jeśli nie zadbamy o te aspekty, wtedy nasz organizm zbuntuje się i przestanie funkcjonować prawidłowo. Niewiele potrzeba, żeby rozregulować swój tzw. zegar (melatonina – hormon snu), który odpowiada za prawidłową porę zasypiania i budzenia się. Podobnie dzieje się z naszym ciałem – możemy doprowadzić do wielu dolegliwości bólowych poprzez zły sposób zasypiania. 

Zdrowy sen – tych pozycji unikaj

Zastanawiałeś się kiedyś jaka pozycja snu jest najkorzystniejsza dla Twojego zdrowia? Zazwyczaj układamy się tak, jak jest nam wygodnie, ale ta wygoda jest niestety krótkotrwała. Im dłużej pozostajemy w jednej pozycji, tym gorzej dla naszych pleców i organizmu. Trudno dobrać uniwersalną pozycję dla każdego, bo zależy to często od naszych preferencji i tego jak się w danej chwili czujemy. Poniżej znajdziesz najmniej zalecane pozycje i te, które są najlepsze dla zdrowia. 

Wiele osób zasypia w pozycji embrionalnej – kładziemy się na boku, ugięte nogi w kolanach podciągamy do klatki piersiowej, brodę przyciągamy do klatki piersiowej, a plecy zaokrąglamy. Sporo osób lubi tę pozycję, ale ma ona trochę wad, o których należy powiedzieć. Przede wszystkim nacisk na narządy jest spory, co powoduje niedotlenienie organizmu. Taki sposób ułożenia jest też szkodliwy dla pleców i biodra, na którym leżymy. Następnego dnia możemy czuć bóle w tych okolicach. 

Spanie na brzuchu to następna pozycja, która raczej nie jest wskazana, jeśli chcemy rano obudzić się bez zgagi i bólu brzucha. Podczas spania na brzuchu nasze narządy wewnętrzne są pod sporym naciskiem, przez co układ pokarmowy nie funkcjonuje jak należy. Nacisk na żołądek może powodować przedostawanie się kwasów żołądkowych w stronę przełyku, a to w konsekwencji doprowadza do zgagi.

Spanie na brzuchu to również zagrożenie dla naszego kręgosłupa – jeśli nasza głowa znajduje się cały czas w jednej pozycji – skręcona w jedną lub drugą stronę, to narażamy się w ten sposób na bóle karku i szyi. 

 

Zdrowy sen – te pozycje są ok

zdrowy sen

Spanie na plecach to pozycja, która jest uważana za najzdrowszą. Narządy wewnętrzne są rozluźnione, a plecy i głowa podparte. Nasze płuca dużo lepiej pracują, dzięki czemu łatwiej nam oddychać. Warto jednak zaznaczyć w tym miejscu, że osoby, które mają problemy z otyłością nie mają takiej swobody oddychania, ponieważ ich własna masa ciała naciska na płuca i trzewia.  

Spanie na boku – taka pozycja jest w porządku jeśli wyprostujemy nogi (wtedy nasze narządy wewnętrzne są rozluźnione). Spanie na boku  redukuje ilość kwasów żołądkowych, dlatego tę pozycję powinny wybierać osoby, które mają problemy z refluksem i zgagą. Jej plusem jest również to, że nie naciska na kręgi (pod warunkiem, że mamy dobrze dobraną poduszkę i materac).

Inną, mniej popularną pozycją do spania, jest pozycja rozgwiazdy – pozwala na zrelaksowanie kręgosłupa i zmniejsza nacisk na kręgi w odcinku piersiowym.

 

Zdrowy sen a materac

Kolejny ważny aspekt, który bierzemy pod uwagę, kiedy mówimy o zdrowym śnie jest odpowiedni materac i wyprofilowana poduszka. Sterta poduszek pod głową i wygnieciona kanapa nie są dobrym pomysłem. 

Często poduszki na których śpimy mają swoje lata i nie są dopasowane do kształtu naszego ciała. Mało kto zastanawia się nad tym jaka poduszka będzie dla niego najlepsza. Podobnie dzieje się z wyborem materaca – nasza niewiedza prowadzi do tego, że nie potrafimy stworzyć sobie komfortowego miejsca do spania. Jaki materac będzie najlepszy?

Materac warto dopasować do swoich gabarytów – osoba filigranowa, szczupła powinna zainteresować się raczej miękkim materacem. Średnio twardy lub twardy materac nie będą dobrym rozwiązaniem. Są one raczej wskazane dla osób o większych gabarytach.

Wybierając materac warto go przetestować – położyć się na nim i sprawdzić jak dopasowuje się do naszego ciała. Możesz nawet położyć się na nim w takiej pozycji, w jakiej najczęściej zasypiasz, żeby sprawdzić czy będzie on wygodny na dłuższą metę.

Dobrym rozwiązaniem dla osób bardziej wymagających są materace dwustrefowe, czyli takie, które łączą ze sobą różne poziomy twardości – jedna połowa jest twarda, druga średnio twarda.

Wybór materaca jest kwestią bardzo indywidualną. Kondycja naszego kręgosłupa też nie jest tu obojętna.  Przed zakupem należy zaczerpnąć opinii specjalisty, który będzie w stanie doradzić nam jak zorganizować sobie miejsce do zdrowego snu. 

Zdrowy sen a poduszka

zdrowy sen

Budzisz się rano z bólem karku i szyi?  Przyczyną może być źle dobrana poduszka. Może ona sprawić, że górna część naszego kręgosłupa jest ułożona w nieprawidłowej pozycji. 

Wybór odpowiedniej poduszki ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Dobrym rozwiązaniem są poduszki ortopedyczne, które dopasowują się do kształtu ciała i przyczyniają się do łagodzenia bólu karku. Dobrze dobrana poduszka może zapobiec nawet porannemu drętwieniu dłoni. 

Jeżeli należysz do osób, które mają częste problemy z bólem karku, to obejrzyj ten film: Trening na bolącą szyję i kark – 15 minutowy trening z fizjoterapeutą! 

 

Jak widzisz na zdrowy sen ma wpływ wiele różnych czynników. Warto o nie zadbać, żeby cieszyć się większą produktywnością i lepszym samopoczuciem w ciągu dnia.