Trendy self-care na 2024 rok – zaopiekuj się sobą Z GŁOWĄ!

Które nawyki i rytuały są rzeczywiście skuteczne, a które opierają się na manipulacyjnych taktykach marketingowych, podszywając się pod porady dotyczące zdrowia? Podpowiadamy! Dzielimy się z Wami trendami self-care, które aktualnie zdominowały zagraniczny świat wellbeingu i które warto wpisać do swojego wellbeingowego “nawykownika”. Zapraszamy do wspólnej eksploracji!

Odrzućmy to, co szkodliwe i toksyczne 

Zanim zanurzymy się w prognozach dotyczących najnowszych trendów na rok 2024, warto zwrócić uwagę na kilka toksycznych tendencji, które powinny zostać wpisane na listę NOT TO DO. 

1 | Vlogi pt. „Co jem w ciągu dnia”

Skoncentrowanie się na rygorystycznych zasadach żywieniowych może prowadzić do niekorzystnych skutków zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Ponadto bezrefleksyjne kopiowanie diety innej osoby jest niepraktyczne – każdy bowiem ma inne potrzeby i „startuje z innego miejsca”.

Chociaż większość filmów prezentujących jedzeniowe rutyny powstaje z dobrymi intencjami, w większości przypadków te „dzienniki dietetyczne” promują nierzeczywiste standardy zdrowego odżywiania. Czasem nawet normalizują niezdrowe nawyki żywieniowe i obsesyjne podejście do tego, co powinno się spożywać.

Trend WIEIAD (What I Eat In A Day) zadebiutował pierwotnie na platformie YouTube w 2010 roku, lecz wrócił ostatnio do łask na TikToku/Instagramie. Wiele z tych filmów zawiera także porady żywieniowe i zachęca widzów do przyjęcia nowego stylu życia opartego na czyjejś diecie.

Zamiast więc skupiać się na tym, co ulubiony influencer spożywa w ciągu dnia, warto skoncentrować się na SPERSONALIZOWANYM zdrowym odżywianiu i dostosowywaniu planu ćwiczeń do swoich potrzeb i… ograniczeń! 

2 | #ThatGirl i inne nierealistyczne trendy 

Procedury regeneracji biologicznej prezentowane w mediach społecznościowych, obejmujące wstawanie o 5 rano, spożywanie zielonych soków, długie rutyny pielęgnacyjne, i (bezrefleksyjne) przyjmowanie suplementów, nie stanowią jedynego klucza do osiągnięcia optymalnego zdrowia. Pamiętajmy, że istnieje wiele innych prostych, niedrogich i zrównoważonych nawyków związanych z samopoczuciem, które warto uwzględnić.

Zamiast więc kierować się estetyką #ThatGirl, skoncentrujmy się na priorytetowym traktowaniu własnego dobrostanu i indywidualnych potrzeb.

3 | Autodiagnoza na TikToku

W miarę rosnącej liczby osób angażujących się w promowanie dobrego samopoczucia na platformach społecznościowych, w internecie pojawiło się wiele dezinformacji i ogólnych, nieosadzonych w badaniach, porad. Niestety łatwo jest uwierzyć w wirusowe filmy „samozwańczych lekarzy”, którzy udzielają wątpliwych porad medycznych.

Jedynym skutecznym sposobem na precyzyjną diagnozę problemu zdrowotnego jest skonsultowanie się z lekarzem i przeprowadzenie odpowiednich badań. Odstawmy więc autodiagnozowanie na bok i skorzystajmy z bardziej pewnych źródeł informacji.

Mów do mnie (wellbeingowym) trendem 

Nadchodzący rok 2024 przynosi ze sobą nowe kierunki i inspiracje w dziedzinie zdrowia i dobrostanu, które prezentujemy poniżej. Każdy z nich jest sygnowany znakiem jakości For Good Health 🙂 

1 | Długowieczność 

Badaczka długowieczności, która weryfikuje wiek superstulatków i której prababcia dożyła 116 lat, podzieliła się czterema sekretami starzenia się najdłużej żyjących ludzi w Japonii.

– Jedz do momentu, gdy poczujesz się w 80 proc. najedzonym – powiedzenie „hara hachi bu” pomaga Japończykom ćwiczyć uważne jedzenie i łagodne ograniczenie kalorii,

– Wszystko z umiarem – na przykład Kane Taneka, najstarsza zarejestrowana Japonka i druga najstarsza osoba w historii, która dożyła 119 lat, lubiła Coca-Colę, ale, jak powiedziała Yamamoto, wypijała tylko jedną butelkę dziennie.

– Gimnastyka radiowa – Yamamoto stara się wykonywać gimnastykę radiową rano, podobnie jak inni wiekowi rekordziści.

– Wyprostowana postawa – badania sugerują, że dobra postawa może zminimalizować obciążenie ciała, zapobiec bólowi i pomóc w prawidłowym funkcjonowaniu.

Miejsc, gdzie ludzie dożywają w zdrowiu i szczęściu 100 lat jest więcej. Badacze, którzy już w 2004 r. zainteresowali się tematem, zaznaczali je na mapie niebieskim kolorem – stąd wzięła się nazwa takich miejsc, czyli „niebieskie strefy” (ang. blue zones). W 2024 będziemy podpowiadać, jak stworzyć firmowe i osobiste niebieskie strefy 🙂 #StayTuned 

2 | Wyjazdy regeneracyjne

Podróże “regeneracyjne” zdobywają ogromną popularność w branży turystycznej, ponieważ podróżujący coraz bardziej poszukują możliwości digital detoksu, relaksu i odcięcia od codziennego zgiełku. Mają one korzystny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne i psychiczne, ale również na zdrowie duchowe, emocjonalne i społeczne. Dają możliwość doświadczenia uspokajającego otoczenia, umożliwiają poznawanie innych kultur i dają coś, co jest unikalnym benefitem – CZAS na zaopiekowanie się własnym samopoczuciem.

Więcej o idei wyjazdów regeneracyjnych przeczytasz tutaj

wyjazd regeneracyjny Cydrowe Wzgórze

 

3 | Ergonomia holistyczna 

Ergonomia holistyczna For Good Health to działania i rozwiązania mające na celu wprowadzenia pracowników w dobrostan – homeostazy zdrowotnej i emocjonalnej. Opieramy się na specjalistycznej wiedzy z wielu dziedzin po to, aby uzyskać kompleksowy efekt prozdrowotny. Rekomendując rozwiązania, uwzględniamy zmieniające się potrzeby, trendy społeczne i warunki życiowe pracowników.

Skupiamy się na 5 kluczowych aspektach: 

-aktywność fizyczna- spontaniczna i stała

-aranżacja miejsca pracy

-przerwa na odpoczynek

-komfort pracy (rośliny, światło, powietrze)

-self-care & zdrowe nawyki (dieta, sen, relacje społeczne)

ergonomia holistyczna by for good health

 

W pierwszej kolejności zachęcamy do zwiększenia aktywności w ciągu dnia. Pokazujemy, jak ważne jest to w przypadku profilaktyki bólu pleców, dobrego samopoczucia oraz wsparcia koncentracji. Podstawą zdrowia jest tzw. spontaniczna aktywność ruchowa. Dzięki ruchowi na co dzień zachowujemy odpowiednią sprawność ciała i wysoki poziom energii. Zaś odpowiednio zaplanowany trening jest receptą na wydłużenie życia i poprawienie jego komfortu. 

W drugiej kolejności pomagamy w zorganizowaniu stanowiska pracy. Uczymy jak stać, jak siedzieć i z jakich akcesoriów korzystać. Doradzamy m.in. w doborze mebli, monitora, myszki. Pokazujemy nietypowe rozwiązania ergonomiczne dla różnych dolegliwości bólowych. 

Trzecim filarem naszej koncepcji jest przerwa na odpoczynek – jako element naszego dnia pracy. Przerwa to nie przywilej, to obowiązek. Jej częścią może być masaż biurowy, który poprawia funkcje kognitywne mózgu, obniża poziom stresu i działa pozytywnie na układ ruchu. Co więcej, można go urozmaicić o elementy relaksacji i treningu oddechowego.  

Komfort pracy to kolejny element naszej definicji ergonomii holistycznej. Pokazujemy siłę roślin, zwracamy uwagę na oświetlenie oraz jakość powietrza. Doradzamy, co zrobić, aby nasz budynek „nie chorował”. 

Ostatnim aspektem jest self-care pracownika oraz zdrowe nawyki, wprowadzanie metodą małych kroków. Codzienne wybory dotyczące stylu życia mogą działać prozdrowotnie lub, wręcz przeciwnie, mogą hamować procesy regeneracji i samoleczenia. Pokazujemy, w jaki sposób dbać o żywienie, zdrowy sen, relacje społeczne i co najważniejsze – jak wprowadzić zmiany w życiu i pracy ze spokojem i bez zbędnego stresu. 

Ergonomia holistyczna będzie naszym idée fixe przez cały 2024 rok! 

4 | Dbanie o dobrostan mózgu

Rok 2024 przynosi ze sobą nowy trend “care”, określany jako „brain care”. Dbanie o zdrowie mózgu to kluczowy aspekt ogólnego dobrostanu, wykraczający poza tradycyjne pojęcie self-care. Skupia się on głównie na zdrowiu psychicznym i neurologicznym, co w efekcie przekłada się na lepsze skupienie, łatwiejsze rozwiązywanie problemów i skuteczniejsze radzenie sobie ze stresem.

Trend “brain care” obejmuje działania mające na celu redukcję stresu i stymulację psychiczną, takie jak czytanie, medytacja, gra w szachy, odpowiednia dieta. Popularyzatorką dbałości o neurony na polskim poletku jest niewątpliwie Joanna Podgórska, która wydała książkę pt. “Jak działa mózg” – zachęcamy do lektury! 🙂 

5 | Dobrostan seksualny 

Dobrostan seksualny to rozwijający się trend, którego wzrost popularności przewidywany jest w 2024 roku. Obejmuje on m.in. terapię seksualną, rozwijanie miłości do samego siebie, zdrową komunikację, stosowanie środków antykoncepcyjnych oraz edukację seksualną.

Dr Karen Gurney, psycholożka kliniczna i autorka książki „Mind the gap. The truth about desire and how to futureproof your sex life” twierdzi, że seksualny wellbeing to podróż w kierunku autentyczności, wolności i przyjemności. Przypomina, że satysfakcja płynąca z udanego życia seksualnego jest ściśle skorelowana ze zdrowym stosunkiem do własnego ciała, podwyższoną samooceną oraz dobrostanem psychicznym. 

Zdrowotne nawyki, które warto kontynuować w 2024 roku

Wraz z całym zespołem PROzdrowieńców For Good Health, postulujemy promowanie podejścia do zdrowego stylu życia, które jest realistyczne, ekonomiczne i osiągalne. Takie, które nie jest powszechne, lecz „spersonalizowane” – dostosowane do indywidualnych potrzeb. Tutaj nie ma przestrzeni na “typowego Kowalskiego”. Dlatego w 2024 roku warto przede wszystkim kontynuować praktykowanie tych 5 fundamentalnych zasad dobrej kondycji, aby żyć zdrowiej i szczęśliwiej:

  1. Zapewnienie sobie co najmniej 7 godzin snu – pamiętajmy, sen ma SENs!
  2. Codzienna spontaniczna aktywność fizyczna i zdrowa przerwa – również w pracy!
  3. Spożywanie dobrze zbilansowanych posiłków – w trosce i o głowę, i o ciało.
  4. Kształtowanie zdrowych nawyków – zgodnie ze strategią “małych kroków”.
  5. Poświęcanie czasu na zdrową relację ze sobą – relationship nie relationSHIT!

Żaden influencer czy guru zdrowego stylu życia nie jest w stanie jednoznacznie wskazać, jak powinno się najlepiej żyć. Jedynie Ty znasz swoje ciało i unikalne potrzeby. Jeśli jednak  potrzebujesz wellbeingowego doradztwa – For Good Health jest do dyspozycji!