Amerykański psychiatra Alexander Lowen mówił: “Spokój umysłu zależy od spokoju ciała”. Zmiany, które zachodzą w naszym ciele, to głównie zasługa emocji i stresu. Jest mnóstwo powiązań między tym, co robimy w ciągu dnia, a wyglądem naszej skóry. Jak poprawić kondycję skóry, która cały czas narażona jest na niekorzystne czynniki? Jest na to skuteczny sposób.
Jedno jest pewne – starzenie się tkanek organizmu ludzkiego jest procesem naturalnym i nieuniknionym. Wpływ na to ma wiele czynników – palenie papierosów, styl życia, nieodpowiednia dieta, przebyte choroby, a nawet to jak śpimy. Mamy jednak wpływ na to, żeby w prosty, i co najważniejsze – naturalny sposób, spowolnić ten proces.
Często wydaje nam się, że wygląd możemy poprawić jedynie z pomocą różnych zabiegów odmładzających lub skalpela. Dobra wiadomość jest jednak taka, że istnieją dużo lepsze i tańsze sposoby.
Jakie czynniki negatywnie wpływają na skórę?
Nasza skóra codziennie narażona jest na działanie szkodliwych czynników. Zapobiegać ma temu płaszcz hydrolipidowy, który składa się z wody, tłuszczów i białek. Jego zadaniem jest utrzymanie właściwego nawilżenia i ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych. To jednak nie zawsze jest wystarczające. Jakie zewnętrzne czynniki są w stanie naruszyć naszą barierę lipidową?
Na pewno jednym z takich czynników jest powietrze, do którego przedostają się różne zanieczyszczenia. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy jak spaliny samochodowe, procesy produkcyjne i dym z papierosów, oddziałują na wygląd i kondycję naszej skóry. Drobiny zanieczyszczeń w łatwy sposób przedostają się w głąb skóry, powodując odwodnienie i zwiększając procesy starzenia.
Innym czynnikiem wpływającym na kondycję skóry jest promieniowanie UV, które powoduje wysuszenie skóry i szybsze jej starzenie. SPF to współczynnik ochrony przeciwsłonecznej i określa ilość światła UV, które będzie blokowane przez filtr. Skuteczność SPF zależy od rodzaju cery, intensywności słońca i od wartości filtra. Im wyższy SPF tym lepsza ochrona.
Niezdrowy tryb życia to kolejna przyczyna kiepskiej kondycji naszej skóry. Palenie papierosów, alkohol, nieodpowiednia dieta – to wszystko nie jest obojętne dla naszej cery. Jeśli dostarczamy swojemu organizmowi duże ilości przetworzonego jedzenia i cukry proste, dostajemy w zamian problemy skórne. Cera wiotczeje i szarzeje od palenia papierosów, a alkohol rozszerza naczynia włosowate, które mogą pozostać z nami na zawsze, jeśli zbyt często pozwalamy sobie na alkohol.
Stres to kolejny czynnik, który nie jest obojętny dla naszej skóry. Jak to działa? Wzrost stężenia kortyzolu we krwi prowadzi do zmniejszenia ilości i produkcji kolagenu. Skóra traci elastyczność, a to prowadzi do pojawienia się zmarszczek.
Automasaż – jak robić to dobrze?
Prawidłowa technika automasażu ma ogromne znaczenie, jeśli chcemy widzieć efekty. Aby masaż był skuteczny i bezpieczny musimy wykonywać go dobrze. Kosmetolog i fizjoterapeutka z For Good Health – Magdalena Włodarczyk, przygotowała kilka wskazówek, które ułatwią wykonywanie masażu.
– Pamiętaj, aby masaż wykonywać w kierunku serca lub najbliższych węzłów chłonnych np. twarz masujemy w stronę węzłów znajdujących się w okolicach uszu; nogi od stóp w kierunku kolan.
– Automasaż wykonuj bezpośrednio na skórze, używając kremu lub oliwki.
– Ruchy dłoni ku górze powinny mieć większy nacisk niż ku dołowi.
– Podczas masażu używamy jak największej powierzchni dłoni.
– Masujemy skórę w tempie zbliżonym do rytmu bicia serca.
Automasaż – odpowiednie techniki
Głowa i skronie
Napięcie, stres, lęki – to tylko niektóre przyczyny występowania bólów głowy. Tabletka jest najłatwiejszym rozwiązaniem, ale niestety działa na krótko, dlatego warto spróbować automasażu, który złagodzi ból i pozwoli się odprężyć.
- Połóż złączone dłonie na czole pionowo i przesuń je przez oczy, policzki, usta do dołu brody.
- Następnie przesuń je po obu stronach szyi do tyłu karku i przez tył głowy do góry, z powrotem do czoła.
- Masuj skronie od dołu do szczytu głowy aż palce obu rąk się skrzyżują. Palce skrzyżowane ze sobą przesuwaj wzdłuż środka głowy do tyłu.
Kark
U 90% osób dolegliwości bólowe w okolicach karku spowodowane są długim siedzeniem w jednej pozycji. Mięśnie karku napinają się również wtedy, kiedy doświadczamy stresu, pochylamy się długo nad ekranem komputera lub mamy źle dopasowane siedzisko. Możemy złagodzić te bóle wykonując automasaż – masz dwie możliwości – użyć w tym celu własnych rąk lub skorzystać z pomocy małej twardej piłeczki lub rollera piankowego.
- Usiądź lub wstań, umieść ręce na karku i przesuwaj je od tyłu głowy do ramion (powtórz kilkakrotnie). Głowę przyłóż do ramienia, aby wymasować przeciwległe ramię, a następnie wymasuj tak samo drugie ramię.
- Umieść nadgarstki u podstawy szyi i rozłóż palce rąk po obu stronach kręgosłupa. Złap i ściśnij palcami mięśnie na karku, pociągnij je w górę i przytrzymaj dłońmi.
- Owiń palce obu rąk wokół karku. Rozciągaj mięśnie po obu stronach kręgosłupa i ściśnij je między palcami. Ściskając poprowadź ręce do dolnej części szyi (powtórz kilka razy).
Twarz
Podczas masażu twarzy nie tylko pobudzamy krążenie i receptory, pozbywamy się martwego naskórka, ale wpływamy także na produkcję substancji, które przyczyniają się do ochrony skóry przed zmarszczkami. Automasaż twarzy opiera się na trzech technikach: głaskanie, rozcieranie i ugniatanie.
- Przyłóż obie dłonie do twarzy i trzymaj tak przez chwilę, a następnie przesuń dłonie w stronę uszu.
- Ułóż dłonie tak, żeby kciuk znalazł się pod kątem prostym do pozostałych palców. Głaszcz szyję od obojczyków do podbródka (odchyl delikatnie głowę do tyłu). Wykonaj ten ruch kilkanaście razy.
- Podszczypuj linię szczęki od środka brody, przez szyję, do mostka.
- Ułóż usta tak, jakbyś chciał/-a wypowiedzieć samogłoskę “o” i masuj ósemkami prawą i lewą stronę, tam gdzie pojawiają się zmarszczki.
- Przejdź do gładzenia policzków – zacznij od kącików ust w stronę uszu.
- Teraz masuj czoło dwoma palcami – środkowym i serdecznym. Wykonuj ósemki lub falowaną linię od środka czoła w kierunku skroni (powtórz kilkanaście razy).
- Masuj skronie okrężnymi ruchami przez kilkanaście sekund.
Szczotkowanie ciała na sucho – jak robić to dobrze?
Różne partie ciała masujemy z pomocą własnych rąk, specjalnych akcesoriów tj. wałek czy piłeczka lub z pomocą szczotki. Masowanie przy użyciu akcesoriów rozluźnia tkankę głęboką i mięśnie międzypowięziowe. O tym jak prawidłowo się rolować i o korzyściach automasażu pisaliśmy tu: Rolowanie – sposób na błyskawiczne pozbycie się napięcia i stresu z ciała. A jak wygląda szczotkowanie na sucho?
Szczotkowanie ciała to popularna w ostatnim czasie metoda masażu ciała, która przynosi wiele korzyści. Do automasażu potrzebna jest jedynie specjalna szczotka z twardym włosiem i znajomość techniki masażu. Szczotka najczęściej wykonana jest z naturalnych materiałów – drewna, a włosie z kaktusa agawy.
Jak wykonywać szczotkowanie? Zasada jest taka, że ciało szczotkujemy od dołu do góry – zawsze w kierunku serca. Ma to związek z przepływem limfy w naszym ciele.
– kończyny – w kierunku do serca
– brzuch – zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara
– plecy – w kierunku głowy
Korzyści, jakie szczotkowanie na sucho zapewnia dla Twojego zdrowia:
– pomaga w odprowadzeniu limfy z węzłów chłonnych,
– pomaga wyeliminować niekorzystne zjawisko zatrzymania płynów w organizmie,
– stymuluje regenerację skóry i wzrost jej komórek,
– skutecznie zwalcza cellulit,
– zapobiega powstawaniu rozstępów skórnych,
– zwiększa przepływ krwi przez naczynia krwionośne i tkanki miękkie,
– szczotkowanie na sucho sprawia, że skóra staje się gładka i jędrna
Automasaż twarzy i ciała – korzyści
Masaż, który można wykonać samemu w domu ma wiele różnych korzyści.
Automasaż twarzy to najlepszy i naturalny sposób na odmłodzenie:
– zmniejsza obrzęki i opuchliznę,
– redukuje zmarszczki,
– poprawia ukrwienie skóry,
– pomaga w lepszym wchłanianiu się kosmetyków aplikowanych na twarz,
– ujędrnia skórę i podnosi owal twarzy,
– nawilża,
– pomaga uporać się z bólem głowy i zatok
Automasaż ciała pozytywnie działa na układ nerwowy, uspokaja i oczywiście poprawia wygląd skóry, podobnie jak w masażu twarzy:
– zwiększa się ukrwienie,
– transport substancji odżywczych jest szybszy,
– metabolizm się usprawnia,
– skóra jest bardziej odżywiona i dotleniona,
– zwiększa się jędrność i elastyczność skóry.
– znika martwy naskórek,
– uspokaja się oddech
Podsumowanie
Dbanie o piękną skórę wcale nie musi wiązać się z bólem i poświęceniem. Okazuje się, że wystarczy kilkanaście minut w ciągu dnia, żeby przyczynić się do poprawy wyglądu skóry i samopoczucia. Jędrna, gładka i promienna skóra to zasługa automasażu, który można wykonać w zaciszu domowym. Na przykład z pomocą tego filmu Jak pozbyć się bólu w kilka minut? Automasaż mięśni twarzy – można samodzielnie rozmasować mięśnie twarzy. Może to dobry pomysł, żeby wraz z początkiem wiosny, zacząć w naturalny sposób troszczyć się o swoją skórę?