Domowe sposoby na ból pleców
Najczęstszym pomysłem na ból pleców są leki przeciwbólowe.. To niekoniecznie najlepsze rozwiązanie. Poniżej przedstawiamy domowe sposoby na pozbycie się bólu bez uszczerbku naszej wątroby 🙂
1. Gorąca kąpiel – pierwszy krok na ból pleców
Ciepło, które działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, można wykorzystać podczas kąpieli. By wzmocnić działanie gorącej wody, należy dodać do niej sól do kąpieli oraz olejek eteryczny, np. ylang-ylang, miętowy, rozmarynowy lub z drzewa sandałowego (dobrze również działa napar z rumianku). Kąpiel w gorącej wodzie uśmierzy ból kręgosłupa i rozluźni mięśnie. Podobny skutek daje seans w saunie, zarówno suchej, jak i parowej.
2. Gorący okład drugi krok na ból pleców
Gorący kompres można wykonać przy użyciu folii spożywczej oraz materiału. W tym celu moczymy materiał w gorącej wodzie, wyciskamy nadmiar płynu i przykładamy w bolącym miejscu. By wzmocnić efekt, owijamy materiał folią spożywczą, która zatrzyma ciepło. Dobrze jest też przykryć bolące miejsce kocem lub kołdrą. Zamiast okładu można użyć termoforu wypełnionego gorącą wodą.
3. Zimny kompres
Natomiast, jeśli źle tolerujesz gorąco lub masz nadciśnienie, wypróbuj okłady z woreczka wypełnionego kostkami lodu i owiniętego cienkim ręcznikiem albo chłodzące plastry. Lekarze są zgodni co do tego, że zarówno ciepło jak i zimno przynoszą ukojenie w przypadku silnego bólu pleców.
4.Przyjmuj pozycje odciążające plecy w pozbyciu się bólu pleców
Wciągnięcie brzucha, wypinanie piersi i niejako zadzieranie nosa (tzw. dominująca postawa generała) nie tylko odciąża kręgosłup, ale i zmniejsza wrażliwość na każdy ból. Z kolei przy napadzie silnego bólu, kiedy jesteś zgięty w pół i nie jesteś w stanie wyprostować pleców pomaga leżenie na wznak. Wtedy jak najczęściej w ciągu dnia, na co najmniej kilkanaście minut, kładź się na plecach z nogami ugiętymi w kolanach (możesz podłożyć pod nie wałek lub zwiniętą poduszkę). Przy bólach karku i szyi dodatkowo pod głowę włóż dopasowujące się do krzywizn ciała: ortopedyczny, wyprofilowany wałek lub zwinięty ręcznik
5.Zdrowy sen
O tym pisaliśmy już nieraz. Sen jest ważny, ponieważ jądro miażdżyste (znajdujące się w krążkach międzykręgowych) w 80 proc. zbudowane jest z wody i w ciągu dnia ulega dehydratacji. Dysk się odwadnia i kurczy. W nocy nabiera wody i rano jest gotowy do pracy.
6. Rozciąganie
Z bólem pleców możemy sobie poradzić również dzięki ćwiczeniom. Choć może to być bardzo trudne przy dużym bólu to warto spróbować i chwilę popracować nad swoim ciałem.