Workation & regeneration – na którą opcję warto postawić i dlaczego na obie? :)

W biegu przez życie zawodowe i prywatne, często tracimy z oczu to, co naprawdę się liczy – nasze zdrowie, spokój i szczęście. Zmęczeni zmęczeniem walczymy z codziennymi wyzwaniami, nie zdając sobie sprawy, że potrzebujemy oddechu (dosłownie i w przenośni!) od tej szalonej jazdy. 

Odpoczynek od pracy to nie tylko luksus, ale warunek konieczny do osiągnięcia sukcesu. Dlaczego warto dać sobie czas i przyzwolenie na reset? Odpowiedź jest prosta – nasza wydajność i jakość pracy zależą od tego, jak umiejętnie potrafimy się zregenerować.

Odpoczynek od pracy jest kluczowym elementem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Dane z badania American Time Use pokazują jednak, że 30% pracowników pełnoetatowych pracuje w weekendy i święta. Nawet w czasie oficjalnego urlopu nie przestają pracować. Z drugiej strony według American Institute of Stress, praca dla 40% pracowników jest bardzo lub niezwykle stresująca. 29% czuje się dość lub wyjątkowo zestresowanych, a dla 25% stanowi ona główne źródło stresu w życiu.  To alarmujące dane, które pokazują, jak bardzo pędzimy w kierunku wypalenia zawodowego, czyli stanu psychicznego wyczerpania i obniżonej efektywności. 

Odpoczynek – czy istnieje przepis na regenerację idealną?

Wielu urlopowiczów po prostu „nic nie robi” i to przynosi im największą satysfakcję oraz korzyści zdrowotne. Dla innych odpoczynek oznacza wyzwanie i aktywność – trekking po górskich szlakach, nurkowanie w głębinach oceanu, może nawet skok na bungee. Bez względu na formę odpoczynku, powinien on pomóc nam w wyciszenia umysłu, wyzwoleniu z przytłaczających bodźców i osiągnięciu peak’u kreatywności.Doskonałą drogą do osiągnięcia tego (dobro)stanu są tzw. city breaks.

Krótkie wyjazdy mogą pełnić istotną rolę w zapewnieniu sobie relaksu “na żądanie” i odświeżenia głowy.

Dodatkowo:

 • zmiana otoczenia może pomóc nam oderwać się od codziennych obowiązków i stresu. Nowe miejsce dostarczy nam nowych bodźców i inspiracji.
 • city breaks pozwalają oderwać się od rutyny i monotonii życia codziennego. Nowe miejsce i aktywności mogą pobudzić nasze zmysły i sprawić, że czas spędzimy bardziej świadomie.
 • krótkie wyjazdy są doskonałą okazją do tworzenia nowych wspomnień z bliskimi osobami. Wspólne doświadczenia  wzmacniają relacje i pozostają w pamięci na długo.
 • otoczenie się naturą ma udowodniony naukowo wpływ na redukcję kortyzolu i pobudzenie kreatywności. Warto w tym kontekście wspomnieć o kąpielach leśnych

Turystyka motywacyjna jako forma benefitu? 

Współczesny rynek pracy to często arena konkurencji. W obliczu tego wyzwania, przedsiębiorstwa szukają innowacyjnych sposobów na przyciągnięcie i zatrzymanie najlepszych talentów. Jednym z takich rozwiązań są benefity – często traktowane jako „plastry motywacyjne”. Często też wprowadzane są do organizacji po omacku, bez zapytania pracowników o potrzeby. A jakie są te oczekiwania?

Według ostatniego „Barometru Polskiego Rynku Pracy”, 33% respondentów chciałoby, aby ich pracodawca wprowadził 4-dniowy tydzień pracy, a co ósmy ankietowany życzyłby sobie nielimitowanych dni urlopowych. Jaki z tego wniosek? Pracownicy traktują odpoczynek jako jeden z najbardziej pożądanych benefitów.

Dlatego zamiast wręczać pracownikowi standardową premię czy podarunek, warto rozważyć wręczenie pracownikowi “doświadczenia” – wyjazdu regeneracyjnego lub przestrzeni na “workation”. Jaką rolę może pełnić tego typu benefit?

 • Wyjazd docenienia – wyjątkowy sposób na powiedzenie DZIĘKUJĘ – za zaangażowanie, wkład w rozwój firmy czy firmowe osiągnięcia.
 • Wyjazd regeneracyjny – forma wsparcia w trudnym momencie życiowym czy zawodowym lub po prostu sposób na pobudzenie kreatywności przy realizowanym projekcie.
 • Wyjazd ku rozwoju – przestrzeń na self-development czy wsparcie pracy projektowej – bez bodźców i dystraktorów. 

Wyjazd regeneracyjny – wyłączenie produktywności

W życiu zawodowym, zdrowie nie może być przysłowiowym „drugoplanowym bohaterem”. Codziennie stawiamy czoła wyzwaniom, czasami kosztem naszego dobrego samopoczucia. Wyjazd regeneracyjny nie jest klasycznym wypadem na wakacje, ale zaplanowaną, strategiczną przerwą, podczas której możemy dać odpocząć umysłowi w “nowej rzeczywistości”. Może to być wyciszenie w górach, bujanie się na fali nad morzem czy kąpiel w naturze. Cel? Reset! Zrzucamy z siebie obowiązki, zwalniamy tempo i szukamy harmonii. Nowe miejsce to również nowe perspektywy, co działa jak katalizator dla naszej innowacyjnej strony.

Według ankiety przeprowadzonej wśród Klientów For Good Health, wyjazdy regeneracyjne zajęły pierwsze miejsce na liście najbardziej pożądanych benefitów. O czym świadczy ta popularność? Z jednej strony o potrzebie odpoczynku, z drugiej – wyjazd regeneracyjny wypiera “typowe” benefity, które przestały mieć miano “świadczeń dodatkowych”. Mamy tu na myśli karty sportowe czy opiekę medyczną. Tego typu działania i narzędzia już dawno stały się standardem i przestały wyróżniać ofertę rekrutacyjną pracodawcy na tle konkurencji. 

Workation – praca i wypoczynek w perfekcyjnej harmonii

Workation, czyli połączenie pracy i wakacji, to nie tylko kolejny trend, to rewolucja w sposobie postrzegania podróży i pracy! Ten model pracy oferuje możliwość wykonywania obowiązków zawodowych z dowolnego miejsca, łącząc pracę z przyjemnościami urlopowymi. Wymaga to jednak wysokiego poziomu zaufania ze strony pracodawcy, a ze strony pracownika sumienności, umiejętnego zarządzania koncentracją i organizacji czasu pracy. Istnieją całe grupy zawodów – zwłaszcza z zakresu usług profesjonalnych – które mogą na tym trendzie skorzystać. Włączenie go w koncepcję pracowniczego wellbeingu powinno znaleźć się na celowniku profesjonalistów HR zwłaszcza w 2023 roku, gdy z rynku docierają bardzo niepokojące sygnały dotyczące psychicznej kondycji pracowników i wypalenia zawodowego

Według badań Komputronik, blisko jedna trzecia ankietowanych pracowników biurowych (29 proc.) rozważa workation jako pomysł na tegoroczne wakacje. Co więcej, dla 39,1 proc. ankietowanych workation jest dodatkowym płatnym urlopem, który nie wymaga brania wolnego. Można zmienić otoczenie i trochę pozwiedzać, jednocześnie nie wypadając z obiegu tego co dzieje się w firmie.

Ponadto, workation może być ciekawym sposobem na uporanie się z “powakacyjnym dołkiem”.

Z pomocą przychodzi także technologia. Dzięki różnorodnym platformom do komunikacji wirtualnej i stabilnemu Internetowi, utrzymanie płynności pracy stało się prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Dodatkowo elastyczne godziny pracy sprzyjają efektywnemu zarządzaniu czasem, harmonizując sferę zawodową i osobistą. To pomaga uniknąć rutyny biurowej i utrzymać zdrową równowagę między pracą a życiem prywatnym.

Turystyka motywacyjna w praktyce – Case Study 

For Good Health jest właścicielem domku zlokalizowanego 40 km. od Warszawy – ten dystans wystarcza, aby zanurzyć się w innym świecie i doświadczyć pobytu w miejscu, które jest “nieskażone dźwiękiem”. To doskonała destynacja nie tylko na podreperowanie swojego „ja”, ale też przestrzeń na zabawę, beztroskę, swobodę! To tam wewnętrzne dziecko jest najszczęśliwsze 🙂

Turystyka motywacyjna

Jakiś czas temu zaprosiliśmy do Cydrowego grono specjalistek HR i trenerek, aby mogły doświadczyć mocy tej przestrzeni „na właśnej skórze”. Zebraliśmy dla Was kilka haseł, refleksji, komentarzy naszych Gościń po wspólnej sobocie wśród sadów i lasów 🙂

 • „Miejsce, które nie tylko do wypoczynku i relaksu stworzone, ale do spotkań pełnych dobrej energii, mocy, kreacji i edukacji.”
 • „Wśród sadów i łąk ugościło nas przytulone do lasu #CydroweWzgórze, w którym można się zaszyć na cichy aktywny weekend blisko Warszawy, zupełnie zapominając o jej zgiełku.” 
 • „Cydrowe Wzgórze ma w sobie niewątpliwie MOC. Jako miejsce spotkań daje tak wiele…pozwala na uwolnienie potencjału, zmianę perspektywy, a jednocześnie poczucie domowego ciepła i gościnności.” 
 • „Jesteś w miejscu, gdzie nie dochodzi odgłos miasta, a jedynymi dźwiękami są brzęki owadów. Tak blisko Warszawy, a tak daleko od stresu i pośpiechu” 
 • „Przepiękny to był dzień, różnorodny i głęboki.” – Paulina Patrol, Wellbeing ekspert

Cydrowe Wzgórze łączy w sobie dwie koncepcje i dwa, wyjątkowe trendy: hygge (przytulność, harmonia, skupienie na celebrowaniu momentów) oraz shinrin-yoku (kąpiele leśne). Jest miejscem, które pozwala odpuścić i skupić na “tu i teraz”.