Brak ruchu nas zabija. Akcja #rozRUSZAMY Polskę chce odwrócić ten trend

Brak ruchu jest na 4 miejscu wśród śmiertelnych czynników ryzyka według WHO. Siedzący tryb życia, spowodowany niekończącym się lockdownem, rujnuje zdrowie i przyczynia się do rozwoju takich chorób jak otyłość, cukrzyca typu 2, depresja, zaburzenia snu czy rak piersi. Sprawa jest poważna, ale ten trend można odwrócić. Ruszyła akcja #rozRUSZAMY Polskę, której inicjatorem jest firma A4 – Progres Dzięki Nauce.

Zamknięcie całej branży fitness może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia milionów Polaków. Lockdown sprawił, że trudno znaleźć motywację do ćwiczeń, a często też przestrzeń, gdzie mżna swobodnie poćwiczyć. Brak aktywności nie sprzyja ani zdrowiu fizycznemu ani psychicznemu. Bezczynność prowadzi do rozwoju takich chorób jak otyłość, choroba niedokrwienna serca, cukrzyca typu 2 czy rak piersi i okrężnicy. Brak ruchu ma też negatywny wpływ na psychikę. Prowadzi do depresji, zaburzeń lękowych, zaburzeń snu, chronicznego stresu czy obniżenia nastroju. Akcja #rozRUSZAMY Polskę to szansa na pozytywne zmiany!

Zobacz również: Siedzenie gorsze niż palenie. Dane są przerażające

Aktywność fizyczna odwróci negatywny trend

Szacuje się, że gdyby udało się zredukować brak ruchu o 10-25%, to moglibyśmy ocalić 1-3 miliony osób rocznie na całym świecie.

Niestety okazuje się, że zaledwie 20% Polaków spełnia kryteria WHO dotyczące minimalnej aktywności fizycznej w wolnym czasie – co najmniej 150 min umiarkowanego albo 75 intensywnego wysiłku tygodniowo – tak wynika z badań Ministerstwa Sportu i Turystyki. 

Nasze ciało jest stworzone do ruchu – wynika to z wrodzonych potrzeb organizmu. Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna to recepta na zdrowie. Jeśli chcemy, żeby nasze mięśnie i układ krążeniowo-oddechowy prawidłowo się rozwijały, ruch jest niezbędny. Logiczne jest też, że jeśli zaniedbujemy swoje ciało i nie poddajemy go żadnej aktywności – jego kondycja się pogarsza i bardziej jesteśmy narażeni na infekcje. 

Aktywność fizyczna jest pozytywnym wsparciem dla zdrowia psychicznego. Liczne badania naukowe z całego świata potwierdzają, że sport wpływa na poprawę nastroju i większy komfort emocjonalny. Podczas aktywności fizycznej w organizmie pojawiają się endorfiny, które wprawiają nas w dobry nastrój. 

Cała branża fitness jednoczy się pod hasłem #rozRUSZAMY Polskę

https://www.youtube.com/watch?v=V9CAmBq6WRM&t=5s

 Celem ogólnopolskiej akcji #rozRUSZAMY Polskę jest podniesienie świadomości na temat braku ruchu. Do akcji cały czas dołączają media, influencerzy, kluby fitness, firmy sportowe i specjaliści z całego kraju. Pod wspólnym hasłem #rozRUSZAMY inspirują ludzi wokół do wstania z kanapy i zadbania o swoje zdrowie. Aby odwrócić negatywny trend celem kampanii jest przede wszystkim uświadamianie, inspirowanie, edukowanie i współpraca. Jeśli wszyscy zrozumiemy jakie jest założenie całej akcji możemy połączyć siły i zrobić coś dobrego dla innych. 

Do akcji mogą włączać się wszyscy zainteresowani. 

 

Jak dołączyć do akcji?

Aby dołączyć do akcji wystarczy wejść na stronę https://rozruszamy.pl/ i zdecydować czy dołączamy jako firma/organizacja, specjalista/influencer czy jako pasjonat zdrowego stylu życia. Po dołączeniu do akcji otrzymuje się dostęp do wartościowych treści:

Jako firma – dostęp do +100 wartościowych treści (z grafikami i filmami) do wklejenia na swoje kanały social media i newslettera.

Specjalista/influencer – wspomaganie akcji swoją wiedzą, udostępnianie treści innym i edukacja odbiorców.

Pasjonat zdrowego stylu życia – dostęp do wartościowych treści i inspirujące materiały, które można wykorzystać w życiu codziennym.

 

Cały czas można dołączać do akcji #rozRUSZAMY Polskę i wspierać branżę fitness w działaniach na rzecz zdrowia!