Zmarszczki mimiczne – piętno przyzwyczajeń!
Gładka, nawilżona, promienna skóra twarzy i szyi jest marzeniem każdej kobiety, a pewnie też niejednego mężczyzny. Jednak nasza cera jest narażona na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak wiatr, suche powietrze, spaliny samochodowe, promieniowanie UV i wiele innych. Dodatkowo na czynniki wewnętrzne takie jak intensywna mimika twarzy wynikająca z naszych emocji, stres i przyzwyczajenia dnia codziennego. Wszystko to wpływa na przyspieszenie procesu starzenia się skóry, czyli zmarszczki.
Czy ktokolwiek zastanawia się jaki wpływ ma na naszą cerę ma pozycja w jakiej śpimy? Możliwe, że kiedyś „obiło się nam o uszy” że najlepszą pozycją do snu jest spanie na plecach, wynika to z odpowiedniego ułożenie kręgosłupa, prawidłowej pracy narządów wewnętrznych i płuc (nie są one uciskane przez trzewia jak np. podczas spania na brzuchu) powoduje to lepsze dotlenienie organizmu a tym samym lepszy odpoczynek.
A jak ma się spanie na plecach w odniesieniu do powstawanie zmarszczek? W tym przypadku także spanie na wznak jest uważane za najlepsze rozwiązanie. Analizując każdą inną pozycję, czyli spanie na boku, lub brzuchu możemy zauważyć, że w obu przypadkach generowany jest duży nacisk na twarz. A po przebudzeniu zostają odciśnięte smugi. Czy to od poduszki, czy od ręki. Co prawda znikają one po pewnym czasie. Jednak przyzwyczajenie do spania w określonej pozycji z upływem lat z cała pewnością odbije się na naszej skórze. W których miejscach najczęściej powstają zmarszczki senne? Powyżej kości jarzmowej – w okolicy zewnętrznego kącika oka, okolica nosa- pogłębienie bruzdy nosowo wargowej, dekolt – pionowa zmarszczka pomiędzy piersiami, idąca w kierunku obojczyków.
Zmarszczki senne
Zmarszczki mimiczne, to te które powstają w skutek ruchów mięśni twarzy, wyrażając nasze emocje, nastroje przeżycia, myśli. Ekspresja emocji jest nieodzowną częścią każdego dnia. Jak wiadomo, większość emocji można udawać, co szczególnie przydaje się pracując w zawodzie aktora. Dużo cięższą sprawą jest zachowanie tzw. „Kamiennej twarzy”. Mikroekspresje pokazują nasze prawdziwe przeżycia, są niezamierzone i trwają bardzo krótko (0,4s), jest to czas poniżej progu spostrzeżenia, a więc odczytywane są przez odbiorcę podprogowo. Mikroekspresje są przede wszystkim komunikatami społecznymi. Wiadome jest, że zmarszczki pojawiają się w przeciągu życia i najczęściej nie obserwuje się ich u dzieci. Są wynikiem upływających lat i utraty elastyczności skóry (włókien kolagenowych i elastyny). Dlatego pierwsze zmarszczki mimiczne mogą pojawić się już w wieku około 20 lat. Wynikają one z wielokrotnego powtarzania tych samych ruchów twarzy. A mięśnie twarzy kurczą się nawet 15 tys. razy dziennie.
Najczęściej jako pierwsze pojawiają się zmarszczki wokół oczu, z tego względu, że skóra jest tam najcieńsza. Są to tzw. kurze łapki i powstają od uśmiechu, Pionowa bruzda pomiędzy brwiami – lwia zmarszczka jest najczęściej wynikiem mrużenia oczu, poprzeczne zmarszczki na czole powstają od podciągania brwi do góry. Zmarszczki wokół ust – tzw. zmarszczki palacza powstają jak sama nazwa wskazuje od palenia papierosów, co zaskakujące mogą pojawić się także u osób, które podczas skupienia zaciskają wargi w „Dziubek”.
Praca biurowa szkodzi cerze, czyli biurowe zmarszczki. Czy praca przy komputerze jest jednym z czynników przyspieszających proces starzenia się skóry?
Analizując warunki panujące w biurach, a także indywidualne przyzwyczajenia pracowników można śmiało odpowiedzieć , że tak.
Po pierwsze, powietrze w którym spędzamy większość dnia. Najczęściej jest suche ze względu na klimatyzację występującą w większości budynków oraz ogrzewanie w sezonie zimowym. Do tego dochodzi niemożność otwarcia okien ( w wielu nowoczesnych budynkach)i przewietrzenia pomieszczenia. W takich warunkach, skóra bez odpowiedniego zabezpieczenia będzie się szybko wysuszać co będzie skutkowało przyspieszeniem procesu powstawania zmarszczek oraz miejscowych przesuszeń, łuszczenia się naskórka i podrażnień.
Praca w skupieniu – prowadzi do powstawania zmarszczek mimicznych (ruchów mięśni twarzy odpowiedzialnych za ekspresję emocji). Co najczęściej możemy zauważyć u osób pracujących w skupieniu? Marszczenie czoła, mrużenie oczu i zaciskanie ust i/lub zębów.
Odpowiednia ochrona podstawą dobrej kondycji skóry
Prawidłowa pielęgnacja i zabezpieczanie skóry przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jest kluczem w opóźnianiu procesu starzenia się skóry. Za szkodliwe warunki atmosferyczne uznaje się, gorące lub zimnie, suche powietrze, mróz, promieniowanie UV. Skóra twarzy powinna być szczególnie pielęgnowana i chroniona z tego względu, że praktycznie cały czas ma kontakt z środowiskiem zewnętrznym. Resztę ciała możemy okryć, ubrać, twarzy najczęściej nie.