Jak program wellbeingowy może uatrakcyjnić biuro?

Program wellbeingowy i biuro? It’s a match! Widzimy pozytywną tendencję, że wiele firm chce przyciągnąć pracowników do biur pokazujących ich „nowe oblicze”. Jak im idzie? Odpowiedź może być jedna: to zależy. Strategia uatrakcyjniania biura zależy od wielu czynników: branży, kultury organizacyjnej, możliwości logistycznych i budżetowych. Jest tutaj jednak wspólny mianownik – walka z izolacją społeczną i potrzeba spontanicznego kontaktu z ludźmi. 

Make office great again – nowe rozdanie

Jeśli nie chcemy „buntu na pokładzie” kwestie powrotów i zmian w regulaminie pracy zdalnej, musimy opakować w zgrabną komunikację wewnętrzną. Bez zaskoczeń, przymusu, marchewki i kija. Jednak sam HR-owy copywriting nie wystarczy. Konieczne będzie zadbanie o taką przestrzeń, która będzie odpowiadała na nowe potrzeby pracowników. Podkreślamy – nowe potrzeby. To, co miało rację bytu 3 lata temu, teraz się zdezaktualizowało. Potwierdza to „predykcyjny” raport infuture.institute i Natalii Hatalskiej. Trendami, które powtarzają się w największej liczbie megatrendów, co wskazuje na ich siłę, są:

  • dobrostan psychiczny,
  • osamotnienie.

To tematy, które są bliskie również nam – zespołowi For Good Health, który od lat koordynuje wdrażanie programów wellbeingowych do organizacji. Jest też czujnym obserwatorem nastrojów pracowniczych – osamotnienie jest tym, co jest namacalnie dostrzegalne. W wymiarze fizycznym (puste biura, pojedynczy pracownicy), jak i mentalnym (brak kontaktu ze współpracownikami).

Biuro – hot or not? 

Zacznijmy od liczb. Biuro, które umożliwia efektywną pracę, zapewnia poczucie prywatności i spokój, jest dziś odwiedzane przez pracowników częściej – średnio trzy razy w tygodniu. To o jeden dzień więcej niż w przypadku biur, które tych warunków nie gwarantują – wynika z badania „Zaprojektuj biuro przyszłości” przeprowadzonego przez firmy Skanska i Colliers*.

Respondentów zapytano również o to, jakie elementy powinno mieć idealne miejsce do pracy. Na co zwrócili uwagę?

  • dostęp do światła dziennego (88 proc. wskazań), 
  • łatwy dostęp do współpracowników (87 proc.), 
  • wygodne krzesło czy biurko (81 proc.) 
  • możliwość znalezienia w biurze przestrzeni dla siebie (77 proc.). 

 Skoro definicje „biura idealnego” według badań mamy już za sobą, przejdźmy do naszej, autorskiej definicji. Nie opiera się ona o twarde dane, opiera się ona o coś niemierzalnego, ale szalenie ważnego – emocje. Rozmawiamy z pracodawcami, których wspieramy w koordynowaniu programów wellbeingowych oraz odwiedzamy biura – często “biura widmo”. Nasi fizjoterapeuci są często „konfesjonałem” dla sfrustrowanych pracowników. Cóż, nie bez przyczyny w ich nazwie jest „terapeuta” ☺ 

Biurowe benefity – subiektywny przegląd 

„Uatrakcyjnianie” biur jest ważne z kilku powodów. Przede wszystkim – zespół. Jak mawia Romeo Grzębowski z Extended Tools – „ludzie to więcej niż zasoby”. Potrzebujemy interakcji, wymiany doświadczeń, karmienia się inspiracjami od innych. Po drugie – kultura organizacyjna. Pamiętajmy, że kultura nie tylko zjada strategię na śniadanie. Ona ją trawi. O co zatem warto zadbać? 

  • Przearanżowanie przestrzeni – warto przeprojektować przestrzeń biurową, aby sprzyjała koncentracji, skupieniu i efektywnej współpracy. Można stworzyć strefy z motywami przewodnimi – m.in. strefa skupienia, strefa kreatywności, strefa współpracy, strefa regeneracji, strefa zdrowia. Przestrzenie te mogą być zaprojektowane w sposób spójny z firmowym DNA, ale ważne jest, aby były wyposażone w niezbędne narzędzia i technologie do ułatwienia współpracy. Może to obejmować interaktywne tablice, monitory i sprzęt audio-wideo.
  • Zdrowie nie ma konkurencji – warto skupić się na odpowiedniej profilaktyce – zarówno w kwestii zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Wszak w zdrowym ciele… zdrowy pracownik! Ten temat jest nam szczególnie bliski, ponieważ od lat doradzamy organizacjom, jak ująć temat wellbeingu na agendzie strategicznych działań. Wiemy, jak ważne jest stworzenie przestrzeni „do ładowania akumulatorów”. Mogą być to strefy relaksu z masażami biurowymi lub masażami dłoni. Aktywności te odbywają się w asyście muzyki, świec, aromaterapii. Z naszych obserwacji wynika, że frekwencja pracowników w dniu wizyty naszego masażysty jest znacznie wyższa niż w dni „bezmasażowe”.
    masaż biurowy
  • Cogito ergo(nomia) sum – „myślę, więc dbam o ergonomię mojego miejsca pracy”. Wielu pracowników przenosi do biura złe nawyki z trybu „home office” – niewłaściwa pozycja przy biurku, złe ustawienie monitora czy nieumiejętne korzystanie z myszki. Zapewnienie ludziom odpowiedniego instruktażu, np. konsultacji z fizjoterapeutą może wesprzeć ich we wdrożeniu zdrowych nawyków na co dzień. Poza tym z pomocą przychodzą technologie i firmy, które „umieją w ergonomię”, np. Ergonome. W portfolio ich rozwiązań znajdziemy m.in. biurka regulowane elektrycznie czy ergonomiczne fotele.
  • Harmonogram wydarzeń firmowych – eventy to doskonały sposób na kreowanie pozytywnego środowiska pracy i umacnianie więzi międzyludzkich. Mając zaplanowany kalendarz aktywności, np. na 3-4 miesiące dajemy pracownikom poczucie, że dbamy o zespołową chemię, regenerację czy po prostu poczucie szczęścia. Mogą być to zajęcia sportowe, dni zdrowia ze specjalnie zaaranżowanymi strefami relaksu czy wspólne śniadania. Świetnym pomysłem jest korzystanie z tzw. „kalendarza świąt nietypowych” i dostosowanie inicjatywy do charakteru dnia, np. Dzień Zdrowia Psychicznego czy Dzień Doceniania.

    zajęcia sportowe
  • Rozwiązania „szyte na miarę”trudno o działania, które sprawdzą się w każdej branży, w każdym biurze, w każdym zespole. Tematem „powrotu” doskonale zarządził zespół Bluerank. Firma zdecydowała się na zbiór zasad wspólnych dla wszystkich (raz w tygodniu cała przychodzi do biura), ale zostawił też przestrzeń na wewnętrzne „zasady gry” dla poszczególnych zespołów. Strategia win-win. 

Podsumowując, żeby zachęcić pracowników do powrotu do biura, należy wsłuchać ich potrzeby i zapewnić to, czego nie mogą uzyskać w przestrzeni domowej. Komfort, bezpieczeństwo i wellbeing (w tym holistyczne programy wellbeingowe) stają się ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej – dla pracownika, ale też pracodawcy, który chce zatrzymać ludzi w firmie. Zadbajmy o „nową normalność”, ale unikajmy przeciętności. 

*Źródło: https://docs.colliers.pl/reports/Raport-Skanska-Colliers-Zaprojektuj-Biuro-przyszlosci.pdf 

 


Autor: Dominika Żurawska, CEO For Good Health